Het gezin Kosten In 1925 was hun dochter Johanna (Annie) geboren, vertrok naar Rotterdam waar de meester benoemd was aan de Kralingse School, een school voor neutraal bijzonder onderwijs. Kosten was inmiddels ook in het bezit van de akte Frans. Het lesgeven op deze particuliere school beviel zo slecht, dat hij na een jaar al solliciteerde naar de vacante betrekking van hoofd der school in Oosterland. Hier kon hij zijn talenten op onderwijsgebied, maar ook op bestuurlijk vlak ontplooien. Een ingrijpende gebeurtenis was de watersnoodramp in 1953, die Oosterland zwaar trof. Ook de oprichting van een bijzondere school op reformatorische grondslag had grote invloed. Veel kinderen verlie ten hierdoor de openbare school, maar ook de onderlinge verhoudingen veranderden. In 1957 ging meester Kosten met pensioen en vestigde zich weer in Burgh, waar hij in 1966 overleed. Wachtgelder De invulling van de vacature, ontstaan na het vertrek van meester Kosten, biedt niet veel mimte voor het gemeentebestuur van Burgh. Door de enorme werkloosheid onder de onderwijzers die wachtgeld 'genieten', heeft de minister beslist dat wacht gelders bij iedere vacature voorgaan. Deze wachtgelders hebben ook de plicht een betrekking die enigszins passend is te aanvaarden. Op 13 april 1928 komt een wachtgelder op bezoek, J.F. Klunder uit Bennekom. Jan Fijbe Klunder, 17 jaar, geniet wachtgeld als gewezen leraar aan de Rijkstuinbouwschool te Alkmaar. Hij bezit de hoofdakte, de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek en de land- en tuinbouwakte. De inspecteur beveelt een benoeming aan. Ook de burgemeester van Norg ondersteunt deze kandidaat. Met ingang van 1 mei wordt Klunder door de raad benoemd tot hoofd van de school. Hij gaat samenwerken met juffrouw Hartog en assistent Dirk Steur, die voor zijn inzet voor de school slechts een fooi ontvangt. In andere gemeenten op het eiland is de beloning hoger. Dit is voor meester Steur aanleiding om per 1 september 1928 om verhoging te vragen. De raad gaat akkoord met een jaarlijkse vergoeding van 500 gulden. Een raadslid: 'Ook de scholen op Haamstede hebben een assistent. Tuinbouwschool Haamstede (gasd W0144) 107

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 109