Wij moeten kunnen concurreren.' In de raadsvergadering van 15 januari 1929 is er als ingekomen stuk een dankbetuiging van D.C. Steur, waarin hij de raad bedankt voor de verhoging... Lang blijft hij niet meer in Burgh, want per 1 mei wordt hij benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school in Haamstede. Door het toegenomen aantal leerlingen mag de opengevallen plaats in Burgh eerst tijdelijk en vanaf 1 januari 1930 vast worden ingevuld. Frans Boogerd wordt de derde leerkracht. In de jaren twintig wordt er in de Westhoek van het eiland gezocht naar nieuwe middelen van bestaan. Er zijn experimenten met teelten van groenten en bloembollen. Ook worden er fruitgaarden aangeplant. De kennis vanuit de landbouw blijkt niet voldoende. Vakkennis kan door tuinbouwcursussen worden vergroot. Het nieuwe schoolhoofd Klunder gaat, met zijn tuinbouwachtergrond, in de avonduren de theo rielessen van deze cursussen verzorgen. De heer C.A. Boogerd uit Noordwelle neemt de praktijk voor zijn rekening. De behoefte aan dit voortgezet onderwijs blijkt zo groot dat de opgerichte Vereniging tot Bevordering van Tuinbouwonderwijs er in 1932 in slaagt in Haamstede een lagere tuinbouwschool te openen. Op de ouderavond in maart 1933 kan meester Klunder de ouders dan ook aansporen hun kinderen zo veel mogelijk deze school te laten bezoeken. Dat het aantal leerlingen op de school van groot belang is - het bepaalt immers het aantal leerkrachten - blijkt uit een agendapunt op de raadsvergadering van 25 oktober 1932. De burgemeester deelt de raadsleden mee, dat hij een verzoek heeft gekregen van zijn collega van Haamstede om maatregelen te nemen, zodat de leerlingen die in Haamstede wonen en in Burgh op school gaan van deze school verwijderd worden. Burgemeester en Wethouders hebben zich beraden en zullen niet aan dit verzoek voldoen op grond van de volgende overwegingen: 1. Door zo'n besluit komen we zelf in moeilijkheden; 2. Ouders hebben het recht en de vrijheid zelf een school te kiezen; 3. Het college heeft de vrijheid kinderen uit een andere gemeente toe te laten; 4. Zij handelen niet in strijd met enige wettelijke bepaling; 5. Zij hebben de leerlingen niet zelf gezocht, maar de vaders hebben B en W steeds verzocht tot plaatsing. Omdat hier de kiem van een schoolstrijd tussen twee buurgemeenten aanwezig is, wil het college graag de mening van de raad horen. Na discussie wordt duidelijk dat de leden het ingenomen standpunt kunnen delen. Met ingang van 1 januari 1935 wordt eervol ontslag verleend aan onderwijzer Frans Boogerd wegens opheffing van deze betrekking. De ge volgen van de economische crisis worden steeds meer voelbaar: opheffen van kleine openbare scholen, verlaging van salarissen, wachtgeldregeling, meer leerlingen per onder wijzer en het toestaan van de kwekeling-met akte (k.m.a.). Aanvankelijk mocht de k.m.a. alleen in een lokaal les geven als in een aangrenzend lokaal een bevoegde leerkracht is geplaatst en de deur tussen beide lokalen geopend blijft. Een jaar later wordt toegestaan dat de deur dicht blijft! De Afdeeliog West-Schouwen van het Ned. Onderw. Genoot schap geeft met diep leedwezen kennis van het overlijden van haar zeer gewaardeerden Vice- Voorzitter, den Heer JAN FIJBE KLUNDER, in leven Hoofd der O. L. S. te Burgh (Sch.) Renesse, 7 Mei 1935. W. L. v. d. LINDE, Voorz. J. M. DE NOOIJER, Secr. Zierikzeesche Nieuwsbode, 10 mei 1935 108

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 110