Augustinus Johannes de Ruijter werd op 10 december 1899 in Middelburg geboren als zoon van Pieter de Ruijter en Paschina Wilhelmina Adriana Malgo. Zijn ouders hadden een slagerij aan de Breestraat. Hij volgde aan de Normaalschool in zijn geboortestad de opleiding tot onderwijzer, waarvoor hij in 1917 slaagde. In zijn jaren als dienstplichtig soldaat werd hij bevorderd tot sergeant. In die rang werd hij ingezet bij de grensbewaking in Zeeuws-Vlaanderen. Na zijn diensttijd werd hij huisonderwijzer bij de adellijke familie Van Doorn, die de buitenplaats Der Boede bij Koudekerke (Walcheren) bewoonde. Hierna werkte hij als onderwijzer op de openbare scholen in Hoek en Sint-Philipsland. In 1931 werd hij benoemd tot hoofd van de school in Geersdijk (Noord-Beveland). In dat jaar trouwde hij met de uit Middelburg afkomstige Barbara Joosse. In 1934 werd het gezin verblijd met de geboorte van een dochter Ineke. Door terugloop van het aantal leerlingen dreigde de school gesloten te worden. Meester De Ruijter solliciteerde naar de vacature in Burgh op het nog geïsoleerde Schouwen-Duiveland. Bijzonder was dat de klm sinds 1931, vanaf het bij Haamstede aangelegde vliegveld, regelmatig vluchten uitvoerde naar Rotterdam en Vlissingen. Deze snelle verbinding met Walcheren (haar geboorte eiland) was voor de vrouw van de meester reden om met een eventuele verhuizing naar Burgh in te stemmen. Naar Burgh Naast de school staat de onderwijzerswoning leeg om het gezin De Ruijter te ontvangen. Het huis zal een wat troosteloze aanblik hebben gegeven, want het onderhoud is al jaren een aanhoudende zorg. Op verzoek van de vorige bewoners zijn op de zolder twee slaapkamers getimmerd, de schoorsteen en ook de kast in de keuken vervangen. Door lekkages moeten de goten vernieuwd worden. Alleen de hoognodige reparaties worden uitgevoerd, want, merkt het college op: 'We leven in moeilijke tijden en moeten zorgen niet meer uit te geven dan beslist nodig is.' De huurprijs voor de nieuwe meester wordt verhoogd van 250 naar 278 gulden per jaar. Een verzoek van de nieuwe bewoners het bij de oude huurprijs te laten krijgt geen meerderheid in de raad. Wel krijgen zij de toezegging dat er kleine onderhoudswerkzaamheden zullen worden verricht. Ook zal er beperkt behan gen en geschilderd worden. Al spoedig volgen voor de nieuwe meester de eerste benoemingen in een aantal gemeentelijke commissies: de Schoolcommissie, die jaarlijks een verslag maakt over de toestand van het onderwijs in Burgh, de Commissie tot Wering van het Schoolverzuim, ingesteld na de invoering van de Leerplichtwet, en de Commissie tot instandhouding van de Bewaarschool. Op dit schooltje aan de Weststraat in Haamstede, opgericht in 1874, worden ook kleuters uit Burgh toegelaten. Vandaar deze gemeenschappelijke bestuurscommissie van de gemeenten Haamstede en Burgh. 'Van het schoolhoofd wordt verwacht, dat hij zich - behalve voor de school - ook voor de belangen van de Burghse gemeenschap zal inzetten,' zo had burgemeester Boot in de raadsvergadering gesproken na de benoeming. Meester De Ruijter heeft door zijn brede belangstelling zeker aan deze verwachting voldaan. Zo is hij secretaris van het plaatselijk Comité Nationaal Huwelijksgeschenk voor prinses Juliana en prins Bernhard in 1936, het geld wordt besteed aan het jacht Piet Hein en de inrichting van paleis Soestdijk, penningmeester Werkcomité Huldeblijk 65-jarige Harmonie Witte van Haemstede, lid van het Feestcomité Installatie burgemeester jhr. A. van Citters (1937), bestuurslid van de Oranjevereniging Burgh, penningmeester van de Floralia-vereniging, bestuurslid van 't Nut, de Bond voor het Staatspensioen, het Groene Kruis (Bazaarcomité, dat gelden inzamelt voor de 110

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 112