als gevolg van beschietingen vanaf het bevrijde Noord-Beveland. Een voltreffer van een Engels jachtvliegtuig raakte op 5 januari 1945 de kerktoren en rukte die van het kerkgebouw. Schade: 33 kapotte ruiten, kosten 195 gulden. Door de beschietingen richting het nog bezette Schouwen-Duiveland is de school gesloten van januari tot begin mei 1945. In een lokaal van de school worden op 1 februari 1953 de tien slachtoffers opgebaard, die in Burghsluis in de rampnacht zijn verdronken. Enkele dagen later worden ze, na een rouwdienst in de kerk, begraven op de begraafplaats op het Hoge Burgh. In het dorp worden vele voor het water gevluchte bewoners van het eiland opgevangen. Dit betekent ook een toename van het aantal leerlingen. Het hoofd van de openbare school van het nabijgelegen en zwaar getroffen Serooskerke, meester K.A. Stoel, komt ook naar Burgh en zal daar een jaar aan de school verbonden blijven. Legaat Op 17 februari 1950 behandelt de raad van Burgh het voorstel om een legaat van wijlen oud-burgemeester W.G. Boot Wzn., overleden op 24 december 1949, te aanvaarden. De tekst ervan luidt: 'Ik legateer vrij van successierechten en kosten: I. Aan de gemeente Burgh, of indien bij mijn overlijden deze gemeente niet meer zelfstandig bestaat, dan aan de gemeente waarvan het dorp Burgh deel mocht uit maken, een bedrag in contanten groot tweeduizend gulden, onder verplichting van de legataris om dit bedrag rentegevend te beleggen en uit de rente, die dit kapitaal oplevert, op of omstreeks zevenentwintig september van ieder jaar een schoolfeest te geven aan de leerlingen van de openbare lagere school te Burgh, met bepaling, dat de kinderen van te Burgh wonende ouders, die de bijzondere school te Haamstede bezoeken, in de gelegenheid worden gesteld aan dit feest deel te nemen.' Het legaat wordt door de raad aanvaard, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Deze goedkeuring volgt, zodat het college jaarlijks aan de wens van de oud burgemeester gehoor kan gaan geven. Van feesten komt het niet, want het legaat is belegd tegen een jaarlijkse rente van 5 procent en brengt zodoende maar honderd gulden op. Het wordt een traktatie, die steeds eind september wordt uitgedeeld. De eerste keer, in 1951, krijgen de kinderen een bolus en drie reepjes chocola, het volgend jaar een landschapsbeker met snoep. In 1959 is het iets nieuws: enkele zakjes Amerikaanse popcorn! De jaren vijftig Meester Stoel kan in september 1954, na ruim een jaar, weer terugkeren naar Serooskerke. Het college van B en W biedt hem bij zijn afscheid een boek aan als waardering voor bewezen diensten aan de school tijdens de rampperiode. Zijn vertrek betekent dat het nieuwe schooljaar met enkele invallers moet beginnen. Op momenten dat er geen derde leerkracht is, wordt er zelfs gewerkt volgens een roulatiesysteem. 82 leerlingen voor één meester en één juf is wel erg veel! Er wordt dan ook geprobeerd de ontstane vacature spoedig in te vullen. Om sollici tanten te lokken wordt de oproep voor een onderwijzer extra aantrekkelijk ge maakt. 1. Boven op de jaarwedde wordt een toelage verstrekt van 20 procent van de jaarwedde met een maximum van 600 gulden; 2. Indien nodig kan de functionaris vrijgesteld worden van de dienstplicht; 3. De gemeente Burgh is gelegen aan bos, zee, duin en strand. 113

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 115