(35 tegen 4) zich uitspreekt voor het behoud van de school in Burgh. Enkele maanden later besluit de raad over te gaan tot de bouw. Een openbare aanbesteding volgt, waarna de laagste inschrijver aannemer L.C. Bom en Zonen uit Burgh mag gaan beginnen. De eerste steen wordt op 28 juni 1960 gelegd door onderwijzeres A.J.A. Hartog. De bouw verloopt voorspoedig, zodat de officiële opening door de inspecteur mr. L. G. Wolf op zaterdag 8 april 1961 kan plaatsvinden. Een nieuwe school in een nieuwe gemeente Vanaf 1949 zijn er plannen om het aantal gemeenten op het eiland, toen achttien in getal, te verminderen. Ondanks alle protesten en bezwaren vanuit de zelfstandige gemeenten wordt de herindeling op 1 januari 1961 een feit. Er ontstaan zes nieuwe, grotere gemeenten, waaronder Westerschouwen met de kernen Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke. Bij de opening van de school spreekt de nieuwe burgemeester jhr. R.J.H.Q. Röell, voormalig burgemeester van Haamstede, de aanwezigen toe. Hij memoreert de gevoelige kwestie van de in gang gezette samen werking tussen Burgh en Haamstede om tot één school te komen: 'De meerderheid van de inwoners voelde er niets voor. Het dorpssentiment speelde ook een rol en niet minder de in de lucht hangende herindeling.' Door terugloop van het aantal leerlingen zijn er nog maar twee leerkrachten aan de school verbonden. Pogingen om een boventallige, derde leerkracht aan te trekken zijn mislukt, ondanks de hulp van de inspecteur. Aan meester De Ruijter wordt ziekteverlof verleend, zodat juffrouw Hartog en een invaller in het nieuwe schooltje gaan werken. Het vinden van invallers is een groot probleem, zodat de oudercommissie de hulp inroept van de directeur van de Rijkskweekschool in Middelburg, M.A. Hage, die een leerling van zijn school zal vragen. Na de vakantie gaat Arie Damman uit Middelburg in de klassen vier, vijf en zes vervangen. Meester Damman, pas twintig jaar, wordt ook belast met de waarneming van het schoolhoofd. Omdat hiervoor een minimum leeftijd van vijfentwintig jaar vereist is, moet het gemeentebestuur ieder half jaar dispensatie vragen. Het ziekteverlof van meester De Ruijter wordt steeds verlengd en eindigt op 1 mei 1963 als aan hem eervol ontslag wordt verleend. Het gemeentebestuur wil Damman graag in zijn plaats benoe men, maar is verplicht de vacature open te stellen. Er wordt een oproep geplaatst voor de functie van hoofd der school. Uit de binnengekomen sollicitaties wordt een drietal geko zen. 1. A. Damman te Burgh; 2. J.H.G. Schute te Badhoevedorp: 3- J.G. Pot te Rotterdam. Damman wordt met algemene stemmen door de raad benoemd tot onderwijzer in vaste dienst, belast met de taak van school hoofd tot het tijdstip dat hij definitief hoofd kan worden (op 1 mei 1966). Juffrouw A.J.A. Hartog geeft in 1965 te kennen dat zij op 1 januari 1966 vervroegd wil uittreden. Zij heeft dan bijna 42 jaar voor de klas gestaan! 117 Naar de boswachterij om de zelfgemaakte nestkastjes op te hangen1965

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 119