van 400 lasten kon ongeveer 400 kubieke meter aan lading vervoeren. Hoe hoger het soortelijk gewicht van de lading, des te minder volume de lading mocht hebben. Anderhalf jaar lang werd er op de gloednieuwe Zierikzeese Commerciewerf aan het schip gebouwd onder leiding van scheepsbouwmeester Cornelis Mak. De oprichting van de Commerciewerf was mede mogelijk gemaakt door een rentevrije lening van het Fonds Nationale Nijverheid. De koning nam zelf ook een groot aandeel in de werf, die later de naam Stadswerf kreeg. De opdrachtgevers waren de Zierikzeese heren Le Sage ten Broek, De Crane, De Jonge en Keiler. Marinus Christianus de Crane (1783-1865) was destijds burgemeester van Zierikzee en lid der Provinciale Staten van Zeeland. Hij was een slimme en daadkrachtige ondernemer en als burgervader zeer betrokken bij het welzijn van de stad en haar inwoners. Bij de tewaterlating van de Stad Zierikzee op 30 juli 1840 was een grote enthousiaste menigte aanwezig. Kinderen in Zierikzee hadden die dag vakantie zodat ook zij het evenement konden meebeleven. Op het moment dat het schip te water werd gelaten, werden vrouwen en kinderen aan de kant kletsnat door de grote waterverplaatsing. Het schip was een symbool van de groei van de nijverheid in Zierikzee. Een tweede schip, genaamd Brouwershaven, was nog in aanbouw. Men werd nog enthousiaster van het nieuws dat diezelfde dag in december 1838 ook de kiel werd gelegd voor een derde te bouwen schip van dezelfde grootte, dat net als de Stad Zierikzee bestemd was voor de vaart op Oost-Indië. Dat schip zou Borneo worden gedoopt. In het najaar van 1840 maakte de Stad Zierikzee zijn eerste reis naar Batavia onder bevelvoering van kapitein D.C.T. Sass. Al in oktober kwam het schip vast te zitten op een rif bij een menseneterseiland ten noorden van het Indonesische eiland Java. 25 Marinus Christianus de Crane- 1783-1865 (gasd sp 0138) Model van de Stad Zierikzee, gebouwd door de Zierikzeese Commissaris van Politie Willem Borrendamme in het midden van de negentiende eeuw (afbeelding Stadhuismuseum Zierikzee)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 27