gaten. Twee roergangers volgden hun aanwijzingen op. Hoewel het peillood wel klaar lag werd het niet gebruikt. De eerste stuurman van het schip, die op deze reis tot op dat moment gestuurd had, was met andere bemanningsleden bezig het anker los te maken. Zelf was de kapitein in de weer met de zeilen. Op een gegeven moment zag De Boer de branding een kwart mijl voor het schip. De leerling-loodsen keken ernaar en wuifden het weg met de opmerking dat er altijd branding te zien was nadat het had gestormd. Een paar minuten later kwam het schip vast te zitten. Aldus klonk het verhaal van de kapitein zelf. Hij wenste in zijn open brief dat de minister als oud-zeeman de door hem uiteengezette verhelde ring in acht zou nemen. Bovendien verzocht hij om openbaar eerherstel. Kapitein De Boer kreeg in 1855 het commando over de gloednieuwe Zierikzeese bark Haemstede. Op de terugweg van zijn vijfde reis met dat schip in 1862 overleed hij in de buurt van de Azoren, ten westen van Portugal. Zijn lichaam werd mee teruggenomen naar Zierikzee waar hij werd begraven. Zijn vrouw trok als volle schippersweduwe nog achttien jaar lang een pensioen uit de Zierikzeese Slavenkas. Akkefietjes Een matroos van de reddingschokker uit Brouwershaven bracht een bericht de wereld in dat de kapitein van de reddingboot probeerde twee verrekijkers en een paar rollen zeildoek ten bate van zichzelf te verkopen. Met de reddingschokker waren die attributen in veiligheid gebracht. Het redersbedrijf M.C. de Crane Zn. plaatste een bericht in de krant dat van stelen geen sprake kon zijn en dat de rechter-commissaris de kwestie zou uitzoeken. De matroos was ontslagen en probeerde met deze beschuldiging van diefstal zijn kapitein een hak te zetten. De Zierikzeesche Nieuwsbode besloot om voortaan geen berichten meer te plaatsen over verhalen rondom het vergaan van de Roompot en te verwijzen naar de reders dan wel de arrondissementsrechtbank in Zierikzee. In augustus 1855 werd in de Zierikzeesche Nieuwsbode overigens wel bericht dat er mensen gehoord waren door de rechter-commissaris en dat een conclusie van 32 Links de steiger van de Zierikzeese scheepswerf De Goede Intentie. In het midden het woonhuis van W.C. de Crane. met daarvoor rechts de loodsen van de Zierikzeese houthandel (foto P.J. Ochtman, gasd O 0095)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 34