het onderzoek was, dat het schip 'gemakkelijk op de reede van Zierikzee kunnen gebracht zijn geworden in twee uren tijds'. Kapitein De Boer van de Roompot liep enkele maanden na de schipbreuk over de markt in Zierikzee. Bij een kraam met navigatie-instrumenten ontdekte hij zijn eigen scheepskijker, hangkompas en sextant. Hij deed aangifte bij de politie en een rechtszaak volgde. Blijkbaar had de Veerse loods Bernardes Taberne de instrumenten van boord ontvreemd nadat het schip was verlaten door de bemanning. Taberne werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en het vergoeden van de proceskosten. Taberne was overigens in 1843 getrouwd met Sara Naerebout, de kleindochter van de bekende Zeeuwse voc-loods Frans Naerebout, de mensenredder die opgenomen is in het Zeeuwse volkslied. Het schip De kiel van het schip Roompot werd op 17 juni 1841 gelegd op de werf De Goede Intentie in Zierikzee. De voormalige Antwerpenaar Johannes Strickaert was de bouwmeester. Ook de reders van dit schip waren de heren De Crane, De Jonge en Keiler uit Zierikzee. Op 20 juli 1844 werd het schip de Roompot van 379 lasten te water gelaten. Qua formaat kwam het vrijwel overeen met de Stad Zierikzee. Deze houten met koper beslagen driemaster werd door M.C. de Crane vernoemd naar het zeegat de Roompot dat zo belangrijk was voor de stad. Het zeegat was op zijn beurt vernoemd naar een voormalig Romeins kasteel met een haven genaamd Romanorum Portus. Portus is de Latijnse benaming van haven. Hij zou zich heel vroeger ten zuiden van Westenschouwen hebben bevonden. Vandaag de dag ligt die locatie in zee ten noorden van de Roompot-vaargeul vlakbij de zandbank Onrust waar de Stad Zierikzee verging. Tot op heden zijn er geen sporen van een kasteel of haven gevonden, anders dan een indicatie op twee uit het midden van de zeventiende eeuw stammende kaarten van Nicolaes Visscher en Johannes Blaeu. De Romeinse haven zou de uitvalsbasis naar Brittannië zijn geweest aan de monding van de Rijn. De Griekse historicus Strabo (64 v.Chr.-19 n.Chr.) zou er al melding van hebben gemaakt. De Romeinse keizer Julius Caesar (100 v.Chr.-44 v.Chr.) zou al aanwijzingen voor het gebied hebben gegeven. De wraklocatie Al in 1857 begaf een duiker zich naar het Veerse Gat om te proberen het een en ander te bergen uit het wrak van de Roompot. Hij trof onder water een wrak aan dat zo begroeid was met mosselen, schelpen en zeewier dat er nagenoeg geen schip meer in te herkennen was. Het touwwerk was verhard en door de aangroei meer dan 33 yen XcJiatueen X'yzanJr Jïeti Önru/l _Den R.-omyot een voornoem Cafiret by de Romeynen jebowrt gteegh alhier te leggen De vermelding van het voormalige Romeinse kasteel Roompot op een kaart van Schouwen-Duiveland (I. Blaeu 1664)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 35