twee keer zo dik geworden. De ketting die nog op de boeg lag, was zo zwaar begroeid dat hij de dikte van een menselijk lichaam had gekregen, zo verklaarde de duiker destijds. De inschatting was indertijd dat er eigenlijk geen mogelijkheid was om iets van het wrak te redden. Om de scheepvaart voor een aanvaring te behoeden maakte minister Enslie in oktober 1853 via de krant bekend dat er een wrakkenboei was gelegd op de plek waar de Roompot was gezonken. De wrakkenboei lag in het zeegat Roompot 'dwars van de roode ton van onrust' op de volgende peilingen: de toren van Zierikzee Oost 1/2 Zuid; de toren van Veere Zuid ten Oost - per miswijzend kompas. Eerder in 1845 stond er in de Staatscourant een bericht dat er zeven boeien ter oriëntatie van navigerende schepen in het vaarwater waren toegevoegd tussen de Bank en de Schotsmanzandbanken en de kust van Walcheren. Erbij werd vermeld dat de rode boei zich bevond op de westpunt van de Onrust en de scheiding aan duidde tussen het Veerse Gat en de Roompotvaargeul. Het fort waar werd geankerd Fort den Haak werd in 1588 gebouwd in opdracht van de Staten van Zeeland. Het moest de noordelijke toegang van het Veerse Gat beschermen. In de buurt stonden een wachthuis en een vuurbaken als hulpmiddel voor de voorbijvarende schepen. Op 30 juli 1809 landde bij Fort Den Haak het Engelse invasieleger dat probeerde 34 Detail van een kaart van Zeeland, uitgave van I. Tirion (1705-1765). Genoemd staan de zandbank Kaloot, Fort den Haak, de zandbank Onrust en bet vaarwater Roompot. De Roompot zou zijn vergaan bij de stip waar de pijl naar wijst

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 36