Napoleons troepen te verdrijven. Het fort werd door kanonneerboten beschoten en onder leiding van generaal Fraser ingenomen. Vervolgens werd het ontmanteld. De kruitkamer heeft nog dienst gedaan als arbeiderswoning, maar tegenwoordig zijn er nauwelijks sporen van het fort te vinden. Het westelijk deel ervan is als verhoging in het landschap nog zichtbaar. Van het fort zelf is nagenoeg geen duidelijke afbeelding te vinden. In mei 1991 werd het wrak van de Roompot ontdekt door duikers van de Stichting tot Behoud van Onderwaterschatten in Zeeland (destijds sboz, thans stiboz). Het was destijds een wrakgedeelte van 8x4 meter en stak 3 a 4 meter uit de bodem. sboz liet het echter na om de vondst te melden. In augustus 1992 werd het wrak van de Roompot ook ontdekt door de Belgische sportduiker Vic Verlinden en zijn duikbuddy Frank de Bode. Van een visser hadden ze de positie van het obstakel onder water doorgekregen. Op een diepte van 20 meter vonden ze ondanks het slechte zicht enkele houten balken. Tijdens latere duiken werden een handgeblazen glazen fles, wijnflessen, een koperen roeper, een porseleinen gemberpot en een gouden ring gevonden. Ook een scheepsbel met de tekst roompot-zierikzee en dordrecht anno 1844 werd door hen gevonden in de nabijheid van het wrak. Zij meldden in 1992 de vondst officieus bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (rob). De positie van het wrak gaven zij niet vrij, maar boden wel aan om tegen betaling het wrak onder water te filmen. Vanwege de hoge prijs werd daar door de rob echter niet op ingegaan. De sboz meldde in reactie daarop in juni 1993 de vondst van het wrak officieel, inclusief positievermelding. Daarbij werd de opmerking geplaatst dat het wrak al op 18 mei 1991 was aangetroffen, maar dat ze er destijds de voorkeur aan gaven hun tijd te besteden aan andere wrakken. De Zeeuwse duiker Dries van Weenen deed namens Vic Verlinden en zichzelf in 1996 alsnog officieel melding van een 'helemaal compleet scheepswrak van de Roompot'. Het professionele duikteam van de rob, de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten (racm) en het Nederlands Instituut voor Scheeps archeologie (nisa), onder leiding van onderwaterarcheoloog Arent Vos, constateerde 35 De pier bij bet bakenhuis van Fort den Haak met op de achtergrond Veere. Op de voorgrond is het strand waar zowel de Stad Zierikzee als de Roompot ankerden. (Graveur Van de Venne, (uit: Sinne- en minnebeelden, Jacob Cats, 1627)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 37