De verveling onder militairen was ook een bron van zorg voor de christelijke burgerij in Zierikzee. 'Ledigheid was [immers] duivels oorkussen', zo merkte een krantenlezer in een ingezonden stuk op.19 In december 1917 opende op de hoek van de Melkmarkt, in het café van Van der Maijs, een Militair Tehuis zijn deuren. Het Militair Tehuis bood huiselijke gezelligheid en ontspanning met een uitgesproken christelijk karakter. Iedere avond om negen uur konden de militairen onder het genot van een gratis kop chocolademelk een Bijbellezing bijwonen of stichtelijke lectuur tot zich nemen. Ondanks alle inspanningen bleven de militairen trouwe bezoekers van de cafés. In april 1917 hield de geheelonthouder Van der Woude een voordracht in Hotel Juliana waarin hij waarschuwde voor de schadelijke gezondheidseffecten van alcohol. Te veel drank in de man kon daarnaast leiden tot baldadigheid of erger. Vermoedelijk was er alcohol in het spel bij een incident in juni 1917: ZIERIKZEE. Vrijdagavond geraakten alhier een militair en 'n straatmuzikant met de politie in een handgemeen, waarbij van de sabel moest worden gebruik gemaakt. Een der agenten had 't ongeluk zijn wapen te verliezen, hetwelk door den soldaat werd opgeraapt, waardoor het gevecht een andere, verkeerde wending dreigde te nemen. Door spoedig opgedaagde hulp van een opziener der visscherijpolitie en den hoofdagent werd erger voorkomen en werden beide vechtersbazen overmand. De burger werd spoedig in verzekerde bewaring gesteld en de militair, na verbonden te zijn van een onbeduidende wond aan zijn hand in de schermutseling opgedaan aan de militaire autoriteiten overgedragen.20 Sport Het garnizoen gebruikte het Kraanplein voor exercities en parades, terwijl er ook dagmarsen werden gehouden naar de Westhoek of Zijpe, aan beide uiteinden van het eiland. Sport vormde nog een manier om de militairen voldoende lichaams beweging te geven. Regelmatig zwommen de militairen bij het Stelletje of aan een andere zeedijk. In strenge winters werden schaatswedstrijden gereden. De Nieuwsbode berichtte in de winter van 1917 dat 'een stoere Fries' zijn voornamelijk Zeeuwse tegenstanders op het ijs had geklopt.21 In de Eerste Wereldoorlog brak voetbal definitief door als volkssport. In het hele land waren teams van gemobiliseerde militairen actief. De militaire club Mobilia uit Zierikzee nam het regelmatig op tegen het militaire elftal s.f.c. uit Sirjansland, waarbij de Zierikzeeënaars meestal het onderspit delfden. De wedstrijden tussen Mobilia en stadgenoot z.v.v. kregen behoorlijk veel aandacht in de lokale pers. Bijzonder was de benefietwedstrijd tussen beide teams in januari 1916 ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp in het Zuiderzeegebied. Eindstand: 2-2, opbrengst: 16 gulden. De overstromingen aan de boorden van de Zuiderzee zorgde in deze contreien voor veel solidariteit met de slachtoffers. Op initiatief van luitenant Louwerse gaf het Militair Fanfarekorps een uitvoering in de Concertzaal ten behoeve van de slachtoffers van de stormvloed. Met zeshonderd toeschouwers was de Concertzaal tot de nok gevuld.22 De oorlog komt dichtbij Tussen alle dagelijkse beslommeringen door klonk in Zierikzee de Grote Oorlog meestal ver weg. Zelfs in letterlijke zin: met zuidwestenwind was het gerommel van het geschut in Vlaanderen in heel Zeeland te horen. Enkele keren kwam het oorlogs- 45

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 47