Gevluchte schippers uit heist en zeebrugge IN ZIERIKZEE, 1915-1918 door Huib Uil De Eerste Wereldoorlog, die van 1914-1918 duurde, had grote gevolgen voor Eu ropa. Het meest ingrijpende daarvan was dat ruim 35 miljoen mensen het leven verloren. Duitsland rukte het neutrale België binnen en als gevolg daarvan kwam een grote vluchtelingenstroom op gang, vooral tijdens het beleg en na de val van Antwerpen op 10 oktober 1914. Het aantal Belgen dat naar Nederland vluchtte, bedroeg ruim een miljoen. Bijna de helft daarvan kwam in Zeeland aan. Om de opvang te regelen kwamen overal hulpcomités tot stand. Eind augustus 1914 werd het Provinciaal Comité tot Hulpverlening aan Vluchtelingen in Zeeland opgericht. J.A. de Bruijne, lid van Provinciale Staten en directeur van de Hogere Burgerschool in Zierikzee, vertegenwoordigde Schouwen-Duiveland in het provinciale comité. Zijn opdracht was om te komen tot plaatselijke comités en de opvang te organiseren. Niet minder omvangrijk was het probleem van de dreigende schaarste aan voedsel. De meeste vluchtelingen bleven in Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren maar ook Schouwen-Duiveland nam deel aan de opvang. In oktober 1914 arriveerden de eersten. In Zierikzee werden in totaal aiim tweeduizend vluchtelingen opgevangen die voor een deel werden doorverwezen naar andere gemeenten op het eiland. De meeste vluchtelingen die in Zierikzee bleven, werden ondergebracht bij particulieren. 56 De huiskamer van dr. A. van der Hoeven met zijn gezin en de inwonende Belgische vluchtelingen. Van der Hoeven staat achteraan in het midden, (gasd zzg 0180)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 58