van naar Nederland uitgeweken vluchtelingen, die met zijn zoon Zierikzee bezocht, werden er tien beschikbaar gesteld. Deze werden als bouwpakketten op kosten van het rijk vanuit de kampen te Ede en Uden naar Zierikzee vervoerd. Het eerste vijf tal arriveerde in april 1916, die werden geplaatst in de Zuidhoek, aan 's Heer Lauwendorp. Ze werden verhuurd voor 75 cent per week. Een deel van de vluchte lingen vond al eerder onderdak bij particulieren of was in pakhuizen gehuisvest. In de zogenaamde Godskamertjes, armenwoningen die stonden aan de noordzijde van de stad, was de familie Depaepe ondergebracht. In het noordelijk deel van de Noordhavenpoort vond de familie Deschrijver onderdak. In het huis tegen deze poort vonden de schippers Pieters Meijers, Constant de Groote en Frans Jacob Vlietinck met hun gezinnen onderdak. In het najaar van 1916 werden ook houten noodwoningen geplaatst op de Balie bij de Sint-Lievensmonstertoren. Voor gezamen lijke activiteiten was een 'recreatietent' geplaatst bij de Molenberg, dicht bij de brug naar de Zuidhavenpoort en de noodwoningen aan 's Heer Lauwendorp. In de periode dat de Heistse vissers in Zierikzee woonden, werden ongeveer 25 kinde ren geboren. Op 6 februari 1916 zag Louis Demunter het levenslicht als zoon van de visser Hector Theophiel Demunter en Maria Elodia Heismoortel. Het kind werd die dag om half elf 's morgens geboren in hun schip dat in de Oude Haven lag. Later dat jaar, op 5 december 1916, schonk Clara Arts, de vrouw van Gustaaf Victor Ceijfs, het leven aan een jongetje, dat Charles werd genoemd. De vader had inmiddels werk gevonden als voerman. Het was het vierde kind in dit gezin. Ook enkele huwelijken werden hier voltrokken. Het eerste huwelijk van een oud inwoner uit Heist vond plaats op 21 juni 1916. De bruidegom was Jules de Cousemaeker, 26 jaar oud, geboren in Nieuwpoort en metselaar van beroep. 61 2ierik*ee, öude Hauen Vlaamse schepen in de Oude Haven, 1915 (gasd zg 0210)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 63