Erger was het lot van de bemanning van de H 54. De Heistste familie Wtterwulghe, die zich begin mei 1915 in Brouwershaven had gevestigd, kwam om bij een schipbreuk. Het ging om schipper Petrus F. van de Walle, 31 jaar oud, en de matrozen Louis, Albert en Charles Wtterwulghe en Thomas Oudenaarde, oud tussen de 17 en 21 jaar. Aan de vrouw van het gezin werd bericht dat het schip zonder mast bij Westkapelle was aangespoeld. Tien jaar eerder was de eerste man van deze vrouw ook verdronken. De lijken spoelden in juni 1915 aan, dat van schipper Van de Walle bij Breskens. De weduwe beviel in augustus van dat jaar van een levenloos dochtertje. Belgische school Het grote aantal kinderen maakte het wenselijk een school te openen. Lokalen in de vroegere school A in de Wevershoek werden door de gemeente beschikbaar gesteld. Op 19 mei 1915 begonnen de lessen. Eind van dat jaar zaten hier 41 jongens en 57 meisjes op school, die waren verdeeld over twee lokalen. Lucien Puissant was het hoofd en ene Den Haerynck onderwijzer van de 'Belgische school', zoals deze al snel werd genoemd. Den Haerynck werd al snel vervangen door Puissants echtgenote, Josephine Puissant-de Ridder. Samen met hun twee kinderen waren zij afkomstig uit Eeckeren. Ze waren eerder werkzaam geweest in Hansweert. In oktober kregen zij versterking van de onderwijzer E. van Autenboer. Toen werd ook een derde lokaal in gebruik genomen. Het aantal leerlingen was eind 1917 gegroeid tot 107. Later was ook J. Hogerheijde aan de school verbonden. De financiën voor deze school verliepen eveneens via het Comité Zierikzee voor hulpverlening aan vluchtelingen. In organisatorische zin viel de Belgische school vanaf eind 1915 onder een eigen comité dat in het leven was geroepen door de burgemeester. Dit comité hield toezicht op de school waar volgens het Belgische leerplan werd gewerkt. Bij deze school was de Vlaamse pater Victorinus van den Berg betrokken, die ook zorgde voor de geestelijke bijstand van de gezinnen, zowel in Zierikzee als in Brouwershaven. Hij kreeg een toelage van een gulden per dag. 65 De Vlaamse vissersschepen H37 en H 11 bij het Luitje, 1915 (gasd 0211)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 67