Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Zierikzeese hbs verschijnt in oktober 1969 een gedenkboek met de titel Honderd jaar blokken. De ondertitel luidt: 1869 zierikzee 1969 van hogere burgerschool tot rijksscholengemeenschap. Oud-leerling en oud-voorzitter van de leerlingenvereniging H.J. Doeleman schrijft het volgende over Contact in deze uitgave: Dat Contact nog steeds bestaat, en hopelijk blijft bloeien, vind ik een prestatie van de hele h.b.s. (lyceum, rijksscholengemeenschap) in Zierikzee. Het pleit voor de school en zijn leerlingen dat ze dat hebben volbracht. Ik wens Contact nog een heel lang leven toe, in wat voor vorm, hoe ook gedrukt, op welk papier ook. De wensen van Doeleman, een betrokken eilandbewoner en enthousiast oud leerling, komen ongetwijfeld uit een goed hart en hebben oprecht positieve bedoe lingen, maar de werkelijkheid blijkt weerbarstiger. Het toegewenste lang leven blijkt helaas geen waarheid te worden. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 18 december 1970 schrijft de onvolprezen (Schier)eilandman een column met de titel Fini. De bekende Zierikzeese journalist en redacteur M.J. Bij de Vaate schrijft in zijn bij drage onder andere: "Contact", het orgaan van het Prof. Zeeman-lyceum, de vroegere Rijks H.B.S.het blad waaraan vele schoolgeneraties hun beste krachten hebben gegeven, is ter ziele. De restanten wat op een redaktie zou kunnen lijken, hebben er nog een onooglijk zwart omrand, geniet, stenciltje uitgeperst en daarin staat dan de jobstijding, dat het met "Contact" "fini" is. Jammer, jammer, jammer en feitelijk nog veel meer. Enkele dapperen hebben het nog lang volgehouden en verschillende leraren hebben nog wel eens een peppil aan de jeugd verstrekt, maar het heeft niet mogen baten. Na 34 jaar is het "gebeurd met de koopman". De rekenkunst van (Schier)eilandman is overigens niet helemaal te volgen want in 1932 startte het blad en het werd in 1970 opgeheven. Je zou zeggen dat is een periode van 38 jaar. Wellicht heeft hij destijds de oorlogsjaren ervan afgetrokken. Dat had hij dan wel even moeten melden. Twee HBS'ers als dialectschrijver Hieronder treft u dan de eerder aangekondigde dialectstukjes aan uit blad Contact. Het eerste drietal is zoals eerder gezegd uit 1933 en 1934. Deze zijn geschreven door ene T. de Rijke. Het is een vrouwelijke auteur, blijkt uit het colofon. Hier wordt namelijk een mejuffrouw T. de Rijke genoemd als lid van de redactie. Op een foto uit 1933 van meisjes uit de derde, vierde en vijfde klas van de hbs staat ook ene Truida de Rijke afgebeeld en dat moet ze dus geweest zijn. Of haar redactie werkzaamheden haar schoolprestaties in de weg hebben gestaan is niet bekend. Haar naam is helaas niet te ontdekken bij de geslaagde leerlingen uit die periode. Van de vierde (en laatste) dialectcolumn uit 1938 is in ieder geval zeker dat de auteur onder pseudoniem schrijft. De tekst is ondertekend met Jikkemiene. Dat is het dialectwoord voor Jacomina, ook werd de Zeeuwse lekkernij, de bolus, zo wel genoemd. Men zou verwachten dat achter deze schuilnaam ook een vrouwspersoon verborgen zit. Het zou overigens best wel eens kunnen dat achter het pseudoniem Jikkemiene onze welbekende (Schier)eilandman, M.J. Bij de Vaate (1920-1982) schuilgaat. Hij is tot zijn overlijden hoofdredacteur en journalist van de Zierikzeesche 72

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 74