'Een der oudste en sierlijkste kasteeltjes' Herstel, verbouwing en restauratie van Slot Moermond in Renesse 1900-1960 door Martin van den Broeke Inleiding Het Slot Moermond in Renesse ontsnapte in het begin van de twintigste eeuw ternauwernood aan de slopershamer. Het vervallen kasteel was onbewoonbaar verklaard en de dreigende afbraak leidde landelijk tot onrust. De redding kwam toen J.J. Vriesendorp uit Dordrecht het gebouw in 1910 kocht, samen met de ambachtsheerlijkheid Renesse. De nieuwe ambachtsheer voltooide de in gang gezette opknapbeurt van het eeuwenoude kasteel en liet er een siertuin en park bij aanleggen. In dit artikel beschrijf ik hoe het kasteel door achtereenvolgende herstel- en verbouwingswerkzaamheden en restauraties in de eerste helft van de twintigste eeuw behouden bleef. Daarbij zal blijken dat elke ingreep was ingegeven door opvattingen over restauratie en monumentenzorg van de tijd waarin deze speelden en dat die verschillende benaderingen elk hun eigen stempel op het kasteel en zijn omgeving hebben gedrukt. Daartoe ga ik eerst in op de voorgeschiedenis en het verval van het slot. Vervolgens wordt het herstel van het slot belicht, waarna de blik zich richt op de herinrichting van de tuin en het park. Tot besluit concludeer ik dat door de watersnoodramp en de restauratie van het slot in 1955-1960 veel oorspron kelijke kenmerken, zowel in het interieur als in de omgeving, verloren zijn gegaan. 83 Het onbewoonbaar verklaarde Slot. Foto, 1912 (Rijksdienst voor bet Cultureel Erfgoed, Amersfoort, objectnr. ST/2.006)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 85