belang stellen, en dus op de eerste plaats bouwkundigen en geschiedkundigen, den eigenaar dankbaar zijn, dat hij dit voor hen belangrijk en in zijn tegenwoordige inrichting voor hemzelf toch weinig bruikbaar gebouw heeft doen bewaren en herstellen.' Verkoop en verbouwing Nadat de herstelwerkzaamheden waren uitgevoerd, verkocht Van der Lek de Clercq in 1910 het kasteel aan Jacobus Johannes (Cor) Vriesendorp (1859-1932). Deze verwierf tegelijk daarmee de ambachtsheerlijkheid Renesse en noemde zich vanaf toen Vriesendorp van Renesse. Samen met zijn echtgenote Anna Cornelia (Miem) Boonen (1866-1924) nam hij zich voor om het kasteel als zomerwoning in gebruik te nemen. Vriesendorp woonde in Dordrecht en had daar het verzekeringskantoor Vriesendorp en Boonen. De nieuwe eigenaar liet enkele wijzigingen aanbrengen om het kasteel te verbouwen tot een comfortabele woning. Dit betekende dat er enkele oorspronkelijke onder delen zouden verdwijnen of worden teruggebracht in hun vroegere staat, wat eigenlijk indruiste tegen het advies van de architect. Zo verdwenen alsnog de tuindeuren van de zaal; die werden vervangen door kruiskozijnen naar model van de elders in het slot aanwezige raamkozijnen. In de gevel werden van drie ramen op de begane grond de achttiende-eeuwse kozijnen eveneens vervangen door kruiskozijnen. In de oostgevel werd rechts van de toren een nieuw raam gemaakt om de slaapkamer op de eerste verdieping van meer daglicht te voorzien. 'Daarbij is getracht,' aldus de 88 Het interieur van Slot Moermand. Foto uit: Buiten, geïllustreerd weekblad aan het buitenleven gewijd, 1916 (Rijksdienst voor bet Cultureel Erfgoed, Amersfoort, objectnr. 38837)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 90