mogelijk in den oorspronkelijken stijl' zou worden hersteld en voor bewoning geschikt gemaakt. De verbouwingswerkzaamheden werden in 1911 en 1912 uitge voerd. Hoogenboom markeerde de verbouwing met een steen met het jaartal 1911, die een plaats kreeg op de hoek van het genoemde portiek met balkon naast de eetzaal.11 Ten behoeve van de gasverlichting in het slot zou schuin achter de boerenwoning nog een luchtgasinstallatie worden geplaatst, voorzien van een als torentje met puntdak vermomde schoorsteen. Hoogenboom verzorgde het ontwerp.12 Tuin en park Na de verbouwing van het slot onderging de omgeving ervan een flinke verfraaiing. De toegangsdreef, het sloteiland en het park werden onder handen genomen en er verscheen een paviljoen langs de dwarslaan. De toegangsdreef vanaf het slot naar de Laone volgde het tracé van de oprijdreef die daar waarschijnlijk in de late zeventiende eeuw tot stand was gekomen. Door verwaarlozing was het noodzakelijk geworden om de laan opnieuw te beplanten met eiken. De Rijksbouwmeester voor monumenten Adolph Mulder, die het kasteel al in 1888 had opgemeten, vervaardigde in 1916 een ontwerp voor een statig inrijhek aan de weg. Dit zou bestaan uit vier pijlers van afwisselend baksteen en natuursteenbanden, getooid met stenen bollen en gezet in een muur. De stijl hiervan is eclectisch te noemen, een bouwstijl die gebruikmaakt van verschillende onderdelen van renaissance- en barokarchitectuur en die in Nederland vooral werd toegepast in het laatste kwart van de negentiende eeuw. Hoogenboom maakte een kopie van dit ontwerp. Uiteindelijk werd toch een eenvoudiger versie gerealiseerd, met bakstenen pijlers en witgeschilderde accenten zoals banden en stenen bollen. Van dit hek is tegenwoordig nog maar een deel over. Dat juist Adolph Mulder een dergelijk eclectisch hek ontwierp, is interessant omdat hij doorgaans veel waarde hechtte aan nauwkeurige reconstructie van oude elemen ten of herstel van monumenten in de oorspronkelijke bouwstijl. Zijn ideaal was, geheel volgens de restauratieopvattingen van die tijd zoals P.J.H. Cuypers en Victor 90 Het nieuwe inrijhek aan de Laone. Foto P.J. Ochtman, ca. 1920 (gasd, Zierikzee, O 0427)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 92