onderwerpen. Als medeoprichter van de Bond van Nederlandse Tuinarchitecten speelde hij een voorname rol bij de emancipatie van dit vakgebied. In de tijd dat Vriesendorp Springer benaderde, ontving deze veel opdrachten van particulieren voor de aanleg van villatuinen.15 Het eerste plan is gedateerd 10 januari 1911. Hierop vormt een gazon achter het huis het middelpunt van de tuin. Langs de rand hiervan staat een rij lage heesters, die vermoedelijk in vorm gesnoeid moesten worden. Het gazon eindigt in een halve cirkel met daarin twee bloemperken. Vanuit het middelpunt van deze halve cirkel ontspringt een dwars-as die op zijn beurt eindigt bij een halfcirkelvormige haag. Het bosje daarachter vormt de visuele beëindiging van die as, zodat men geen zicht heeft op wat zich buiten het eiland bevindt. Het tweede plan draagt de datum 31 januari 1911. Dit ontwerp gaat uit van hetzelfde principe van twee haaks op elkaar staande assen, maar is soberder van vormgeving. In plaats van in een halve cirkel eindigt hier het gazon achter het huis bij een bosschage. Een pad in het verlengde van de symmetrieas van dat gazon maakt aan de rand van de gracht een knik en leidt vervolgens naar een bankje dat in een halfcirkelvormige haag is geplaatst. Rondom heel de tuin is een haag aangegeven. Tussen de twee ontwerpen voor de tuin op het eiland zitten enkele opmerkelijke verschillen. Omdat ze zo verschillend van stijl zijn, rijst het vermoeden dat deze ontwerpen door twee verschillende ontwerpers zijn vervaardigd. Het eerste is sierlijk getekend: de indeling van het huis wordt erop weergegeven en in het water van de gracht en langs de paden zijn schaduwen van de oevers en beplanting weerge geven. Dit is waarschijnlijk gemaakt door Springer zelf. Het tweede plan is vlakker van kleur en heeft een strakkere vormgeving. Dit zou kunnen worden toegeschreven aan Gerard Bleeker. Deze was de neef van Springer en vanaf 1906 werkzaam in het ontwerpbureau van zijn oom. Vanaf 1911 tekende Bleeker zelf ook ontwerpen, terwijl ze in die tijd nog wel werden gesigneerd door Springer. Dat laatste lijkt het geval te zijn met het ontwerp van 31 januari 1911. Ondanks Springers grote kennis van de tuingeschiedenis en zijn vele onderzoeken naar historische tuinen en parken, baseerde hij in het geval van Moermond zijn plan helemaal niet op historische voorbeelden. Zijn plannen tonen een villatuin zoals die ook bij nieuw gebouwde villa's en bij stadswoningen kon worden aan gelegd. Een band met het kasteel is niet te bespeuren, net zomin als met p/et cementmstieke prieel in het park. historische kasteeltuinen zoals Springer Foto Martin van den Broeke, 2008 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 94