Een reportage in het tijdschrift De vrouw en haarhuis uit 1952 geeft een indruk van het kasteel en het herstelde park: 'Het is geen dood brok steen, dat alleen wijst op historie, maar het is een en al leven en oorspronkelijkheid.' Het interieur was door de bewoners 'steeds aangepast aan de noden des tijds, zonder dat dit iets aan de architectonische schoonheid bedierf.22 Watersnood en restauratie Tijdens de watersnoodramp, die het zuidwesten van Nederland trof in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953, liep het kasteel zware schade op. Door het geweld van het hoge water spoelde een deel van de grachtmuur weg. Het gebouw kwam onder meer dan een meter water te staan. In allerijl werd een kistdam om het kasteel heen gebouwd die erger moest voorkomen. De beplanting die de oorlog had doorstaan, ging nu door het zoute water alsnog verloren. De verwoesting die de ramp had veroorzaakt, was voor Vriesendorp in oktober 1953 aanleiding om het slot van de hand te willen doen. In 1955 droeg hij het landgoed over aan de nieuw opgerichte Stichting Moermond. Deze was in staat gesteld om het kasteel met bijbehorende gronden te kopen door een gift van Zweden aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, met de bedoeling om dit aan het herstel van Schouwen-Duiveland te besteden. Het voornemen van de stichting was om het slot na restauratie in te richten als jeugdherberg, museum of tentoonstellingsruimte. Het theepaviljoen aan de dwarslaan zou als recreatiezaal voor de jeugd dienst gaan doen en het is waarschijnlijk in deze periode dat de binnenmuren zijn weggebroken om er één ruimte van te maken. In een deel van het park zou een grote speelgelegenheid of een sportterrein gerealiseerd moeten worden met daarbij enkele vakantiebungalows of blokhutten. Het dagblad De Tijd 96 Het Slot Moermond tijdens de watersnoodramp, omgeven door een kistdam. Foto 1953 (gasd w 0304)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 98