DE AVONDMAALSBEKERS VAN BOMMENEE Geschiedenis van Bommenede door J.R Verseput Hoewel Bommenede omringd werd door Zeeuwse eilanden, behoorde het lange tijd tot Holland (en daarbinnen tot de heerlijkheid Voorne) aangezien de Sonnemere (de stroom die het eiland scheidde van de overige eilanden) werd beschouwd als de grens tussen Holland en Zeeland. Het was dus een Hollandse enclave in Zeeland (zie kaart). Pas in 1687 is Bommenede overge dragen aan Zeeland. De naam komt in 1165 voor het eerst voor als Insula Bomne, het eiland van Bomne. In vroe ger tijd werd vaak gesproken van Bommenee. De uitgang 'ee' betekent water. De nederzetting Bommenede is begin twaalfde eeuw gesticht door monniken van de abdij Ter Duinen, Koksijde (nu België). In de veertiende eeuw gaat Bommenede door overstro ming verloren. In 1412 wordt het gebied opnieuw bedijkt. Ook het water de Sonnemere is dan inmiddels ingedijkt. Dat resulteert in de huidige polders Oud-Bommenede, Nieuw-Bommenede en Nataarspolder, waardoor Bommenede aan Schouwen vast komt te zitten. Bommenede blijft echter vooralsnog een Hollandse enclave in Zeeland. In 1575 overmeesterden de Spaanse troepen Schouwen. Op 30 september waren zij 's morgens vroeg bij het klooster Sion te Noordgouwe door de Gouwe gewaad. Daarna moest Zierikzee worden ingenomen. Het versterkte Bommenede lag als een bedreiging in de rug. Nadat Brouwershaven zich in oktober zonder slag of stoot had overgegeven aan de Spaanse troepen, trokken die naar Bommenede. De plaats lag tussen drie op elkaar gerichte dijken, op elk daarvan was een verdedigingswerk, een ravelijn, aangelegd; ook was het door een wal met gracht omgeven. Drie vendels huursoldaten, Walen, Duitsers en Fransen, vormden de bezetting onder bevel van de oude Nivelles (een Waalse krijgsheer). Een oude bron vermeldt: Den 30 Octobris heeft de viant Bommenee ingenomen, doen sij 't dickmaal besturmd en wel twee duizend man voor gelaten hadden, sonder de gequesten; ook hebben alle die daerinne waren tot de leste ure toe gevochten en de viant inkomende, heeft ook de vrouwen en kinderen, al wat daerin was, vermoord ende plaets en fort verbroken en te niet gedaan. Kaart Bommenee 100 O

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 102