Nieuwe feiten Aan het eind van 2011 ontving ik een brief van mevrouw Boeke uit Haamstede. Zij stamt af van Job Adriaan Bolle en was gehuwd met chirurg Boeke. Haar brief luidt als volgt: Geachte meneer Verseput, Eindelijk heb ik een deel van de correspondentie van Tante Krien Hocke Hoogenboom doorgenomen. U vroeg me indertijd uit te kijken naar informatie over de avondmaalbekers. Hierbij een copie van een deel van een brief, geschreven door de vader van Tante Krien aan haar toen ze in Amsterdam studeerde. Dit is tot nu toe het enige, dat ik tegenkwam over dit onderwerp. De familieverhoudingen waren duidelijk niet optimaal. Hieronder volgen delen uit de genoemde brief, geschreven door Cornelis Johannes Hocke Hoogenboom, zoon van Cornelis Hocke Hoogenboom: Mejuffrouw K.J. Hocke Hoogenboom Adres Mevrouw de Geus Wouwermanstraat 24 Amsterdam. Zonnemaire, 20 Nov 1919 Donderdagmorgen ongeveer tien ure. Lieve Thijs, Dezen morgen op mijn kopje thee afkomende vind ik uw schrijven. Ik ga vandaag niet naar Zierikzee, de barometer staat slecht en heb er ook niet veel belangen, voor de Polder nog al te schrijven vandaag dat in ieder geval klaar moet.- Juffrouw Hoos gaat straks naar Tante Krien en laat ik haar met rijtuig brengen. Ik wist niet dat die gouden medaille bij Jacob was, hoorde er wel eens van doch was van meening dat die niet kon geschonken worden. - maar Tante Piet heeft dat alles zoo geheel alleen weggemoffeld en af en toe gestolen. Ze verkocht bijvoorbeeld twee zilveren avondmaalbekers van de vroegere kerk in Bloois aan een of andere jood en meer van die zaken, ik begrijp niet dat Oom Jaap die in zijn bezit houdt, want feitelijk behoort die te huis bij Mon Genie (van Hocke) niet dat ik er nog iets van aantrek. Ze moeten dat zelf maar behandelen. - ik weet genoeg hoe oneerlijk die Mevrouw Verseput is.- Nu beste Dokus tot ziens Zaterdag vele groeten en een kus van Vader. - Ook groeten van juffrouw Hoos die zoo even naar Buitenrust vertrok. Thijs is een koosnaam voor Krien, de dochter van Cornelis Johannes. Het is niet bekend waar die naam vandaan komt. Juffrouw Hoos is de wijkverpleegster van Zonnemaire in die tijd. De gouden medaille is zonder twijfel de medaille die Barend Hocke (1713-1792) kreeg toen hij in 1747 een bezoek bracht aan de toenmalige prins van Oranje in Leeuwarden om namens de stad Brouwershaven hun aanhankelijkheid aan de nieuwe stadhouder te betuigen. Oom Jacob is de broer van Cornelis Johannes. Tante Piet is de zuster van Cornelis Johannes, Pieternella Hocke Hoogenboom (1857-1926). Zij is in 1890 getrouwd met Johannes Verseput (1856-1930), zoon van Kornelis Pieter Verseput en Willemijntje Romein (zie boek Kornelis Pieter Verseput). Zij is mijn grootmoeder. Dokus is een koosnaam van Cornelis Johannes Hocke Hogenboom voor zijn dochter. De nieuwe feiten, die uit deze brief naar voren kwamen, gaven mij aanleiding om opnieuw te proberen de bekers uit Liverpool te halen. Ik probeerde om een deskun dige in te schakelen en benaderde daartoe met een brief van 22 november 2011 Emiel Aardewerk te Den Haag, bekend van de tv-serie Tussen kunst en kitsch, met het verzoek om de Walker Art Gallery te benaderen. Ik vraag hem daarin onder meer wat de bekers in geval van aankoop zouden 106

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 108