predikant. Renesse en Noordwelle daarentegen bleven samen hun predikant delen. Een leidende rol in het verkrijgen van meer predikanten speelde de classis Schouwen- Duiveland. Die aanduiding zonder 'en' en met een streepje was vanaf 1610 van toepassing na de aanleg van de dam tussen beide eilanden. De predikanten wisselden elkaar in de begintijd snel af. In 1577 werd Cornelis van Hille dominee in Haamstede en Burgh. Hij kreeg bekendheid door het schrijven van de Ziekentroost, die achterin de psalmboekjes werden gedrukt. Hij bleef er maar korte tijd en dat gold ook voor zijn opvolgers Henricus van Heynsbergen en Matthias van Essen, die naar elders in Zeeland vertrokken. Jan Cornelisz. Kempe echter bleef in Haamstede tot zijn overlijden in 1599- Deze predikanten hadden vaak een eenvoudige opleiding genoten en zich vooral bekwaamd in de praktijk en door zelfstudie. Kempe was metselaar en ouderling in Zierikzee, waar hij zich vermoedelijk onder leiding van de stadspredikanten zal hebben geschoold. In 1599 kregen Haamstede en Burgh een nog erg jonge man als nieuwe predikant. Godefridus Cornelisz. was nog geen twintig jaar toen hij hier intrede deed. Hij werd geboren in Bergen op Zoom en nam in 1607/1608 de naam Udemans aan. Hij was zeer bekwaam en wist zijn talenten in zijn eerste standplaats te ontplooien tot tevredenheid van de kerkgangers. Haamstede en Burgh hadden er dan ook grote moeite mee dat hij naar Zierikzee zou gaan. Zelfs de Staten van Zeeland moesten er aan te pas komen om .jUwhuUi de kerkeni,lad tot medewerking te dwingen. Na zijn vertrek in 1604 werd Samuel Brouwerius de nieuwe predikant. Al twee jaar later vertrok hij naar Waarde op Zuid-Beveland. In november 1606 werd Willem Teellinck de nieuwe dominee in Haamstede en Burgh. Als zoon van een Zierikzeese bestuurder ging hij rechten studeren in Leiden. Tijdens zijn studiereis naar Engeland kwam het tot een opmerkelijke verandering in zijn leven. Onder invloed van Engelse piëtisten maakte Teellinck een radicale bekering door. Korte tijd studeerde hij opnieuw in Leiden maar nu in de theologie, waarna het beroep naar Haamstede en Burgh volgde. Met deze getalen teerde man kregen Haamstede en Burgh opnieuw een predikant van groot formaat in hun midden. Bij gemis aan de acta van de ker kenraad moeten we ons tevreden stellen met de acta van de classis Godefridus Udemans (1581/2-1649) (collectie Rijksmuseum om weten te komen welke Amsterdam) activiteiten Teellinck in zijn ge- 10

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 12