Waar bleef het schip? de laatste jaren van het KARTELSCHIP VROUWE GEERTRUIDA door Hugo Landheer De laatste reis van het fluitschip Vrouwe Geertmida was een tocht van Kaap de Goede Hoop naar de Republiek met ruim tweehonderd opvarenden van de marine die in Engelse krijgsgevangenschap waren geraakt. Die tocht begon op 9 december 1796 en eindigde in april 1797 op een zandbank voor de Zeeuwse kust. Met de nodige moeite kwam het kreupele schip los en werd de rede van Brouwershaven opgesleept. Daar gingen de laatste opvarenden van boord. De laatste reis kon worden gereconstrueerd aan de hand van tientallen brieven en documenten. Maar wat gebeurde daarna? Zeker is dat de Geertruida van Brouwershaven naar Hellevoetsluis werd versleept. Daarna eindigt het spoor abrupt in de zomer van 1802. Een poging tot reconstructie. De Geertmida in beeld Op 22 december 1794 verliet kapitein Simon Dekker met het fregat Medemblik de rede van Texel. Hij had opdracht in Oost-Indië het fregat Amazoon af te lossen dat in 1791 onder bevel van luitenant Abraham Kuvel naar Indië was vertrokken. De Medemblik nam drie door de voc gehuurde koopvaardijschepen in konvooi mee. Dat waren de Geertruida, met schipper Marten de Vries, de Willemstad en Boetzelaar, met schipper Simon Kooter van de reder Frank van der Schoor uit Dordrecht en de Westermeer waarvan de schipper onbekend is. In verband met het 22 Tafelbaai met een aantal Hollandse oorlogsschepen. Cornelius de Jong, Reizen naar de Kaap de Goede Hoop, Ierland en Noorwegen, deel II (Haarlem 1809) 129

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 24