Na de inspectie ging Willems compagnie naar de aanlegplaats van de mailboten, die voor de oorlog van Vlissingen naar Engeland voeren. I lij zag hier de Koningin- Regentes nog aan de kade liggen.18 Deze mailboot werd in het laatste oorlogsjaar door een Duitse onderzeeboot getorpedeerd, nadat hij als hospitaalschip was inge richt om met gewonde krijgsgevangenen tussen ons land en Engeland te varen. Bij de aanlegplaatsen van de mailboten op de haven stonden grote kolenloodsen. In verband met de schaarste aan kolen door de oorlog waren deze loodsen nagenoeg leeg. Het legeronderdeel waarvan Willem deel uitmaakte werd in de vrijgekomen ruimte in deze loodsen ondergebracht. We zijn daar anderhalve maand gebleven. In Vlissingen veel kou geleden. Wel hadden we de gelegenheid om uitvoerig Vlissingen te leren kennen met o.m. zijn verdedigingswerken. We zagen ook het standbeeld van de grote vlootgvoogd Michiel Adriaanszoon de Ruyter, wiens voeten in deze periode meer dan eens gewassen werden door het zeewater dat bij ruw weer over de pier spoelde. Half december 1917 vertrok Willems compagnie van Vlissingen naar Middelburg en de manschappen werden hier ondergebracht in het inmiddels bij hem beken de gymnastieklokaal op de Groenmarkt, vlak onder de Lange Jan. Door de tonen van de Lange Jan werden de militairen hier regelmatig uit de slaap gewekt. Vanuit Middelburg vonden marsen plaats naar Serooskerke, Oranjezon en de duinen van Dishoek en Koudekerke. Eind februari 1918 verhuisde de compagnie van Middelburg naar Biggekerke. 43 4 Begin november 1917 zag Willem de stoomraderboot s.s. Koningin-Regentes van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland nog aan de kade in Vlissingen liggen. Deze mailboot is op 6 juni 1918 door een Duitse onderzeeboot in een vrije vaargeul op de Noordzee getorpedeerd. Dit schip was herkenbaar als hospitaalschip en droeg de kleuren die door de Duitse overheid waren voorgeschreven (collectie Zeeuwse Bibliotheek)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 45