ZlERIKZEE ONTGROEID De Insulaire Hypotheekbank, 1905-1943 door Jop G. Steenhof de Jong 'Te Zierikzee duiken de plannen tot oprichten eener insulaire bank voor Schouwen en Duiveland, onder directie van den heer van Buuren, burgemeester van Brouwershaven, weer op.' Met dit zinnetje in de Middelburgsche Courant van 21 januari 1905 werd de wereld ervan in kennis gesteld dat er op het eiland een hypotheekbank in oprichting was. Een bank die zich in twintig jaar tijd zou ont wikkelen tot een middelgrote Nederlandse kredietinstelling, maar die in de crisisjaren slechts op het nippertje van het faillissement kon worden gered. Wat is een hypotheekbank Een hypotheekbank is een instelling die door de uitgifte van obligaties, in deze bedrijfstak pandbrieven genaamd, geld leent en dat geld weer uitleent als hypo thecaire lening, met onroerend goed als onderpand. Het verschijnsel hypotheek bank was in 1905 voor Nederland nog betrekkelijk nieuw. In 1861 werd de eerste Nederlandse hypotheekbank opgericht. Hypothecaire leningen werden destijds meestal afgesloten tussen particulieren onderling, vaak familieleden, waarbij de notaris een bemiddelende rol vervulde. Voor de geldverstrekkers had een hypotheek bank het voordeel dat ook kleine bedragen belegd konden worden en dat het risico over meerdere onderpanden werd gespreid. Voor de geldleners was de route via een hypotheekbank toegankelijker dan via een particulier. In 1889 waren er elf hypotheekbanken in ons land, in 1897 drieëntwintig, en in 1905 al vijftig. Ze waren vooral regionaal werkzaam en zonder uitzondering profitabel, het kwam namelijk maar zelden voor dat een debiteur zijn rente en aflossing niet kon betalen; wanneer de bankdirecteur zijn werk goed had gedaan, was de waarde van het onderpand groter dan de schuld. Het beleggend publiek zag de hypotheekbanken als even solide als de Nederlandse staat, wat blijkt uit het feit dat de rente vergelijkbaar was met die van staatsleningen. Ook het beleggen in aandelen van de bank zelf bleek aantrekkelijk: er werden forse dividenden uitgekeerd. Veel notarissen die hun bemiddeling (en hun provisie) door de nieuwe instellingen zagen afgepakt, speelden een voortrekkersrol bij het oprichten van nieuwe hypotheekbanken. Er was betrekkelijk weinig startkapitaal voor nodig. 'Het publiek zal tussen ons rechten' De oprichting van de nieuwe bank is waarschijnlijk het initiatief van de Zierikzeese advocaat en lid van Provinciale Staten (en later burgemeester) mr. A.J.F. Fokker van Crayesteyn van Rengerskerke. Als eerste stap moest hij werkkapitaal verzamelen. Daarvoor werden 250 aandelen uitgegeven van 1000 gulden, waarvan overigens maar 10 procent gestort behoefde te worden. Van de eerste 79 aandeelhouders woonde 46 procent op Schouwen-Duiveland, 13 procent elders in Zeeland en nog eens 14 procent op Goeree-Overflakkee. Onder hen waren negen notarissen en zeven burgemeesters. De bank kreeg de naam Insulaire Hypotheekbank nv 1 met Zierikzee als hoofdzetel. De naam Zeeuwse Hypotheekbank kon men niet gebruiken 47

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 49