1850: de nieuwe Provinciewet De Provinciewet van 1850, een uitvloei sel van de onder Thorbecke in 1848 tot stand gekomen nieuwe grondwet, zorgt voor een enorme verandering. De oude standenvertegenwoordiging wordt op geheven. Voortaan worden alle afge vaardigden gekozen per kiesdistrict. Het kiesdistrict Middelburg (het eiland Walcheren) heeft elf Statenleden op 1176 kiezers; het kiesdistrict Goes (Zuid- Beveland en het land van Hulst) heeft elf leden op 955 kiezers; het kiesdistrict Sluis (West- en Midden-Zeeuws-Vlaan deren) heeft tien leden op 916 kiezers; het kiesdistrict Zierikzee (Schouwen- Duiveland, Tholen, Sint Philipsland en Noord-Beveland) tenslotte heeft tien leden op 1065 kiezers. Het aantal kiezers bedraagt op dat moment nog geen 3 procent van de totale bevolking. Bij de verkiezingen op 9 september 1850 brengen in het kiesdistrict Zierikzee 656 kiesgerechtigden hun stem uit. Uit de meer dan vijftig kandidaten worden gekozen: burgemeester M.C. de Crane, jhr. mr. J.F. Schuurbeque Boeije en gemeentesecretaris mr. W.J.P. Kroef te Zierikzee en H. Moolenburgh te Zonnemaire, naast mr. K. Wagtho te Tholen en A.A. Mooijaan te Colijnsplaat. Twee weken later vindt een herstemming plaats voor de resterende vier plaatsen. Daarbij worden gekozen jhr. W.D. de Jonge te Zierikzee, C. van de Stolpe te Bruinisse, Job van der Have te Ouwerkerk en W.J. van Voorst Catshoek te Tholen. Van der Have en Van der Stolpe treden voor het eerst toe tot Provinciale Staten. Jhr. mr. J.F. Schuurbeque Boeije wordt in de eerstvolgende vergadering tot gedeputeerde verkozen. Als hij in 1853 wordt verkozen tot lid van de Tweede Kamer, treedt hij af als gedeputeerde. In 1852 wordt het aantal kiesdistricten verhoogd van vier naar zes: Middelburg, Goes, Hulst, Sluis, Tholen en Zierikzee. Noord-Beveland valt voortaan onder het kiesdistrict Goes en de eilanden Tholen en Sint Philipsland vormen samen het nieuwe kiesdistrict Tholen dat drie leden mag afvaardigen. Het nieuwe kiesdistrict Zierikzee (Schouwen-Duiveland) heeft zes afgevaardigden. Vervolgens moet op grond van de wet van 5 november 1852 (Staatsblad no. 197) in iedere provincie een lijst worden opgemaakt waarin wordt bepaald in welk kiesdistrict elk lid der Provinciale Staten 'geacht wordt te zijn verkozen'. A.A. Mooijaart te Colijnsplaat wordt geacht in het kiesdistrict Goes te zijn verkozen en mr. K. Wagtho en W.J. van Voorst Catshoek uit Tholen in het nieuwe kiesdistrict Tholen. Datzelfde wordt bepaald ten aanzien van C. van de Stolpe, de burgemeester van Bruinisse, hoewel hij op Schouwen-Duiveland woont. De andere zes zittende Statenleden worden beschouwd als te zijn verkozen in het nieuwe kiesdistrict Zierikzee. Vervolgens wordt op 7 april 1853 per loting bepaald wie in 1853 aftredend is en wie in 1856. Het aantal Statenleden vanuit de kieskringen ligt tot 1919 vast. Hoewel in de loop der tijd het aantal inwoners en kiezers in bijvoorbeeld Walcheren beduidend sneller 65 Job van der Have (gasd, nr. d 0261A)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 67