Er is sprake van een heftige verkiezings campagne in de ZierikzeescheNieuu 'sbode en Zierikzeesche Courant. De sympa thisanten van Van der Vliet wijzen erop dat De Jonge als vertegenwoordiger van de conservatieve stroming de vooruit gang niet bevordert. Vanuit landbouw- kringen wordt zijn opstelling ten aanzien van het tiendrecht gehekeld. In 1868 treedt de Ouwerkerkse land bouwer Job van der Have op 73-jarige leeftijd terug. Hij zal nog tot 1871 burgemeester van Ouwerkerk blijven. Zijn zoon Boudewijn Giljam van der Have is voorbestemd om zijn vader op te volgen, zoals hij dat ook in 1872 zal doen als burgemeester. De kiezers denken er anders over. Er doen deze keer vele kandidaten mee, vooral uit Duiveland, hetgeen er al op duidt dat de kandidatuur van Van der Have niet ieders goedkeuring kan wegdragen. Na de eerste ronde moet een herstemming plaatsvinden tussen Van der Have en H.A. van IJsselsteijn, president van de Kamer van Koophandel. Laatstgenoemde wint overtuigend: met 287 tegen 162 stemmen. Hij overlijdt echter twee jaar later, nog maar 45 jaar oud. Bij een tussentijdse verkiezing wordt B.G. van der Have alsnog tot Statenlid gekozen. Zijn tegenkandidaat in de tweede ronde, rechter mr. J.C.E. baron van Lijnden, is de conservatieve richting toegedaan en voorgedragen door de afdeling Zierikzee van de Algemeene Kiesvereeniging in Nederland. In 1877 treedt jhr. J.L. de Jonge na achttien jaar terug als Statenlid. De Liberale Kiesvereniging stelt naast de aftredende leden Cau en Hoogenboom als derde kandidaat de 38-jarige J.H.C. Heijse. Hij was tot 1872 luthers predikant te Culemborg, Zierikzee en Zaandam en keerde na het neerleggen van zijn ambt terug naar Zierikzee, waar ook zijn vrouw vandaan kwam. Er vindt een heftige verkiezingsstrijd plaats, maar Heijse ontvangt in de eerste ronde voldoende stemmen (386) om direct gekozen te worden. Zijn voornaamste tegenkandidaat, bankier R. Koole, ontvangt 189 stemmen. Het aantal opgekomen kiezers is in 1877 maar liefst 618, beduidend meer dan de ruim 400 die normaal hun stem uitbrengen. Het is duidelijk dat meer kiezers opkomen als er daadwerkelijk een vacature in te vullen is. In 1880 treedt mr. B.C. Cau, tot 1872 burgemeester van Zierikzee, om gezondheids redenen tussentijds af. De Liberale Kiesvereniging draagt als kandidaat mr. C.J. Fokker voor, tot 1879 24 jaar wethouder van Zierikzee. Omdat volgens veel kiezers het platteland van Schouwen ondervertegenwoordigd is, komt er een succesvolle campagne op gang voor de burgemeester van Ellemeet en Eikerzee, J.M. de Glopper, landbouwer aan de Kuijerdamseweg. In het najaar van 1883 wordt Fokker alsnog Statenlid, wanneer mr. J. Moolenburgh na 30 jaar afscheid neemt in verband met zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer. In 1883 keert jhr. Johan Louis de Jonge terug in de Staten van Zeeland als vertegen- 68 J.H.C. Heijse (gasd, nr. sp 0246)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 70