woordiger van het kiesdistrict Goes, een district met meer antirevolutionaire kiezers dan Schouwen-Duiveland. In 1886 worden ook op Schouwen-Duiveland tegenover de aftredende liberale leden drie antirevolutionaire kandidaten gesteld, die elders in Zeeland wonen en nog geen 50 stemmen behalen. De opkomst is in 1886 gering: slechts 473 van de 875 stemgerechtigden komen opdagen. Op 26 mei 1887 overlijdt J.M. de Glopper. Hij wordt opgevolgd door de burgemeester van Haamstede en Burgh, M. Bolle. De liberalen lijden in 1884 een gevoelige nederlaag en verliezen in de Tweede Kamer hun meerderheid. Omdat zij bang zijn ook in de verschillende Provinciale Staten (en daarmee getrapt in de Eerste Kamer) de meerderheid kwijt te raken aan de confessionele partijen, wordt getracht de liberale kiezers beter te organiseren. Het bestuur van de Liberale Kiesvereniging Zierikzee, de enige op het eiland, doet in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 16 mei 1885 een oproep aan alle liberalen op het eiland lid te worden van de Zierikzeese kiesvereniging en te gaan werken met één Centrale Liberale Kiesvereniging (ten behoeve van de Statenverkiezingen) en verschillende onderafdelingen. Dit krijgt in het najaar van 1885 zijn beslag. Vanaf 1889: uitbreiding aantal kiesgerechtigden en voortgaande partijvorming Bij de verkiezingen van 1889 is het aantal stemgerechtigden enorm uitgebreid: naar 1985. Dit vindt zijn oorzaak in de forse inflatie in deze jaren, waardoor veel meer kiezers aan de financiële voorwaarden voor het kiesrecht voldoen. De opkomst is bijzonder hoog: maar liefst 1637 kiezers brengen hun stem uit, velen voor het eerst in hun leven. De antirevolutionaire kiesverenigingen van Zierikzee, Brouwers haven en Bruinisse stellen voor het eerst drie kandidaten van het eigen eiland: 69 J.M. de Glopper (gasd, nr. sp 0197) Mr. C.J. Fokker (gasd, nr. sp 0179)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 71