combinatie van liberalen en vrijzinnig-democraten als de arp als de sdap stellen drie kandidaten. B. Giljam wordt herkozen. J.W. van Oeveren, liberaal landbouwer op de hofstede Spaanse Zee onder Nieuwerkerk, en kassier J. van der Vliet Czn. te Zierikzee (vrijzinnig en broer van de overleden D. van der Vliet) worden verkozen met ongeveer 2000 stemmen. De antirevolutionaire kandidaten S. Hage te Bruinisse en D. Mulder en A. Timmerman te Zierikzee krijgen ongeveer 1100 stemmen. De SDAP-kandidaten, dijkwerker H. van der Doe Jzn. te Dreischor, timmerman H. Hoogerhuis te Ouwerkerk en onderwijzer RA. Perrels te Zierikzee, krijgen allen ongeveer 500 stemmen. Vanaf 1919 algemeen kiesrecht Vanaf 9 april 1919 komen Provinciale Staten in een volstrekt nieuwe samenstelling bijeen. Er is nu geen vast aantal Statenleden per kieskring meer. Verder is inmiddels het algemeen kiesrecht ingevoerd, waardoor ook andere politieke richtingen ver tegenwoordigd worden, en worden kandidaten verkozen via lijsten van politieke partijen. De grootste fracties zijn de liberalen met elf leden, de arp met tien leden en de Rooms-Katholieke Staatspartij (rksp) met acht leden. Kleinere fracties zijn de chu en de sdap, beide met vier leden, de Vrijzinnig-Democratische Bond (vdb) met drie leden en de in 1918 opgerichte sgp met twee leden. Het aantal Statenleden vanuit Schouwen-Duiveland halveert in 1919 tot drie van de in totaal 42. M. Bolle (32 jaar Statenlid), B. Giljam, KJ. Hocke Hoogenboom en J. van der Vliet verlaten de Staten. Nieuw is de Zierikzeese wethouder A. Timmerman, die na jhr. Johan Louis de Jonge het tweede ARP-Statenlid vanuit Schouwen-Duiveland is. In liberale kring (vanaf 1921 verenigd in de Vrijheidsbond) blijven slechts J.W. van Oeveren te Nieuwerkerk en A. van der Weijde te Ellemeet aan. Vier jaar later, in 1923, zakt de Vrijheidsbond van elf naar zeven zetels maar blijven Van Oeveren en Van der Weijde beiden aan. In 1919 staat Kerkwerves burgemeester C.J. Boogerd op de vierde plaats op de CHU-kandidatenlijst, maar een andere kandidaat wordt met voorkeurstemmen gekozen. In 1923 staat Boogerd achtste op de CHU-lijst; hij ontvangt op het eiland maar liefst 466 voorkeurstemmen, maar wordt opnieuw net niet gekozen omdat de chu zeven zetels behaalt. Gelukkig is nummer zeven ook een inwoner van Schouwen-Duiveland: waterbouwkundig ambtenaar G. Bolier te Bruinisse. In 1924 treedt Boogerd alsnog toe tot de chu- fractie zodat er tijdelijk twee CHU-Staten- leden uit Schouwen-Duiveland komen. In 1927 daalt dat aantal echter weer tot nul. Bolier doet een poging met een aparte CHU-lijst, maar hij wordt niet gekozen. In 1931 komt de Zierikzeese deurwaar der G. van Duin voor de chu in de Staten van Zeeland. Hij zal het tot 1950 vol houden. c.J. Boogerd (gasd, nr. m 0108) 74

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 76