1950 is notaris J.J. van den Ende uit Zierikzee Statenlid voor de arp. Zijn vrouw is een kleindochter van A. Timmerman. Als in 1929 J.W. van Oeveren overlijdt, neemt de eerstvolgende kandidaat, C. Blom te Haamstede, zijn benoeming niet aan. In diens plaats wordt L. Doeleman te Zierikzee Statenlid voor de Vrijheidsbond. Hij zal maar tot 1931 zitting hebben. In dat jaar treedt ook oudgediende A. van der Weijde af. Hij is vanaf 1921 tien jaar gedeputeerde geweest. De nieuwe vertegenwoordiger van de Vrijheidsbond is in 1931 de jonge Nieuwerkerkse landbouwer H.C. van de Zande. Hij is in 1935 zelfs provinciaal lijsttrekker maar keert in 1939 niet terug. In dat jaar wordt de Zierikzeese huisarts C.J.M. Boogerd (ook uit Nieuwerkerk afkomstig) als Statenlid verkozen. Hij zal in juli 1940 toetreden tot de nsb, een stap die nogal wat stof doet opwaaien. In 1939 is het aantal Statenleden van Schouwen-Duiveland met vijf bijna weer op het oude niveau, maar voor alle partijen (Vrijheidsbond, arp, chu, rksp en sgp) geldt dat de kandidaten van Schouwen-Duiveland als laatste op de lijst zijn gekozen. Twee jaar later, op 1 september 1941, worden de Provinciale Staten van Zeeland evenals de gemeenteraden door de bezetter buiten werking gesteld. Na de Tweede Wereldoorlog Na de bevrijding ligt het provinciaal bestuur aanvankelijk tijdelijk in handen van de commissaris van de Koningin en enkele benoemde gedeputeerden. Er komt geen tijdelijke voorziening zoals in de gemeenten waar noodgemeenteraden worden ingesteld. Op 29 mei 1946 worden voor het eerst sinds 1939 weer Statenverkiezingen gehouden. Het is een echt verkiezingsjaar, want op 18 mei zijn er Kamerverkiezingen en in juli moeten de kiezers nog een keer naar de stembus voor de gemeenteraad. De verschillen met 1939 zijn niet heel groot, ondanks het feit dat er sprake is van een nieuwe partij: de Partij van de Arbeid die als 'doorbraakpartij' is ontstaan uit onder meer de sdap en de Vrijzinnig-Democratische Bond. Die partij wordt met 3892 76 Boven: H. Flikweert (collectie C. van Klinken-Flikweert, Nieuwerkerk) Rechts: W.P.A. Brouwer (collectie A.J. Brouwer-van Toomhergen, Zierikzee)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 78