215 JAAR VRIJMETSELARIJ IN ZIERIKZEE door dr. A.H. Stolk en H. Uil In juni 2015 vierde de vrijmetselaarsloge De Ster in 't Oosten haar 43e lustrum. Ze is daarmee een van de oudste verenigingen van Schouwen-Duiveland. Vrijmetselarij is een leerschool of methode tot het vormen van een levenshouding. Deze levens houding houdt vooral in de beoefening van verdraagzaamheid en liefde tot de medemens. Vrijmetselaren streven daarbij naar een broederschap der mensen. Uniek in dit streven is het begrip 'arbeid', dat aan de methode ten grondslag ligt. Bij deze arbeid wordt een vrijmetselaar geleerd zichzelf in symbolische zin te zien als een ruwe steen, die moet worden bewerkt en omgevormd tot een kubieke steen die kan worden ingepast bij de bouw van de zinnebeeldige tempel der mensheid. Ontstaan van de vrijmetselarij Na de grote kerkgenootschappen behoort de vrijmetselarij tot de oudste organisaties die zijn ontstaan in de westerse cultuur. Er zijn aanwijzingen dat de oorsprong gezocht moet worden in bouwcorporaties die in de veertiende eeuw bestonden op de Britse eilanden. Van deze corporaties beroepsverenigingen op geestelijke grondslag - zijn op perkament geschreven handschriften bewaard gebleven. Daarin zijn de rechten, plichten en gewoonten van de leden van deze verenigingen vastge legd. Gelijksoortige gegevens vormen tot in deze tijd de grondslagen van de wetten en gebruiken van de huidige vrijmetselaarsloges. In de veertiende eeuw ontvingen slechts weinigen enige vorm van onderwijs en scholing. Een beperkte groep mensen kon lezen en schrijven, zodat alle kennis van de verschillende ambachten mondeling werd doorgegeven. Dat is er dan ook de oorzaak van dat zo weinig bekend is over deze bouwcorporaties, ook wel loges genoemd. Deze loges bouwden de ontelbare kathedralen die overal in Europa en op de Britse eilanden werden opgericht. Een kleine groep van geletterden gaf leiding aan een grote schare van ambachtslieden en kunstenaars. Als geheugensteun voor mondelinge opdrachten en afspraken gebruikte men symbolen, beeldtekens die voor ieder lid van de groep herkenbaar waren en die ook een vaste betekenis hadden. Het beeldteken was dus hét communicatiemiddel bij uitstek. Ieder lid van de loge kon het begrijpen en er een betekenis aan geven. Het is moeilijk te begrijpen dat mensen die niet konden lezen en schrijven toch in staat waren om met een minimum aan gegevens en met in onze ogen beperkte hulpmiddelen zulke grootse bouwwerken tot stand te brengen. Het bouwen vergde vaak tientallen jaren en soms wel meer dan een eeuw. Omdat de werklieden in die tijd niet oud werden, met veertig jaar was men al bejaard, wist men bij aanvang van de bouw dan ook bijna zeker, dat men het bouwwerk nooit klaar zou zien. Vandaar dat veel aandacht werd besteed aan het doorgeven van het werk aan jongeren. In de huidige vrijmetselarij spelen deze gegevens nog altijd een rol van betekenis. De vrijmetselarij in Nederland In kronieken is vastgelegd dat in 1721 in Rotterdam een aantal vooraanstaande leden van de in 1717 gevormde Britse grootloge samenkomsten organiseerde en dat in 1734 een Nederlandse loge bijeenkwam in het logement De Gouden Leeuw in de Hofstraat te 's-Gravenhage. Reeds een jaar later werden door de Staten van 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 86