loges om overleden leden te gedenken. Kenmerkend voor de open loge is dat de logeleden formeel gekleed gaan, dat wil zeggen naar keuze in rokkostuum, smoking of donker kostuum. De tafelloge Elke open loge wordt naar aloude traditie gevolgd door een tafelloge. Met uitzonde ring van het op een rouwloge volgende ernstige en door eenvoud gekenmerkte broedermaal, viert bij de tafelloge de luim de boventoon en kunnen de logeleden zich onderling vrijelijk met elkaar onderhouden, zonder dat daarbij de geldende tafelwetten overtreden mogen worden. Gevolg van de tafelloge is vaak wel dat het sluitingsuur van de loge komt te liggen rond het uur van - om het enigszins mafonniek te omschrijven - volle middernacht en soms ook wel later. Naast de hiervoor genoemde werkzaamheden in logeverband, worden op onregelmatige tijdstippen, over het jaar verdeeld, ook bijeenkomsten georganiseerd waarbij de partners aanwezig zijn. Hoogtijdag voor een dergelijke bijeenkomst met de partners wordt gevormd door de Sylvesterviering in de maand december. Tijdsbeeld rond 1800 Historisch gezien is de periode rond 1800, het jaar waarin loge De Ster in 't Oosten werd opgericht, interessant. We spreken in die tijd over de Bataafse Republiek die in 1795 ontstond. Aan het ontstaan daarvan ging een boeiende ontwikkeling vooraf. Erfstadhouder Willem V trouwde op negentienjarige leeftijd met prinses Wilhelmina van Pruisen. Hij deed niets aan de bestrijding van corruptie en misstanden in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Dit verklaart de opkomst van de patriottenbeweging. De patriotten wilden dat niet de stadhouder, maar de burgers hun burgemeester en bestuurders konden kiezen en dat de vroedschappen een afspiegeling vormden van de bevolking. Men kreeg een blinde bewondering voor alles wat Frans was: kleding, boeken, Franse taal, en wat dies meer zij. De beweging van patriotten werd steeds machtiger en nam gevaarlijke vormen aan. De Franse Revolutie van 1789 onder leiding van Robespierre leidde ertoe dat Frankrijk de oorlog verklaarde aan Engeland, Spanje en de Republiek. Het Franse leger, met daarin een patriottisch legioen onder de Nederlandse generaal-majoor Daendels, viel in 1794 ons land aan. De patriotten, ook wel Bataven genoemd, zagen de Fransen als bevrijders en stelden zich als vrienden op. Willem V zag zich 86 Voorhof Werkplaats

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 88