Heden ten dage duurt de bevordering van leerling tot gezel en de verheffing van gezel tot meester minimaal twee jaar. Zo niet in vroeger tijden, want op 7 juli 1800 werden notaris C.M. Sevenhuysen, bank-van-leninghouder M. Janssen en J. Boom aangenomen als leerling, vervolgens op 21 juli bevorderd tot gezel en op 18 augustus verheven tot meester. Soms werden de drie graden zelfs op een avond verleend. In verband met de toename van het aantal leden werd de behuizing te krap en zag men uit naar een grotere vergaderplaats. Op 3 december 1800 bood thesaurier Marinus Janssen aan voor zijn rekening panden te kopen van mr. Samuel de Jonge in de Koestraat, voor 212 pond Vlaams (ongeveerl27ó gulden), en die panden voor 20 pond Vlaams per jaar te verhuren aan de loge. Ingaande 1 november 1800 werden de panden gehuurd voor een periode van vier jaar. Kort voordat in de werkloge van 8 november 1805 werd besloten het pand van Marinus Janssen voor 900 gulden te kopen, deed zich een zeer merkwaardige situatie voor. Na het overlijden van reg.m. Paulus Ball ontstond er kennelijk flinke onenigheid, waarvoor zeven querulante leden verantwoordelijk werden gehouden. Het gevolg was dat op 17 september de loge werd ontbonden. Men wilde zich ont doen van die leden die 'door hun gedrag derselver luister bevlekten'. Op 18 september, een dag later, beklom Jan Gerard Blaauw als gewezen gedeputeerd meester de troon en deelde hij mede dat de leden zich weer hadden verenigd om de loge opnieuw te constitueren. Hij werd tot reg.m. gekozen. De officiële ledenlijst van 1805 vermeldde dat zeven logeleden waren ontslagen. Voorwaar een wonderlijk voorval: het ontbinden van de loge voor één dag! Nadat de panden in de Koestraat in 1817 waren verkocht, huurde men een lokaal in een koffiehuis bij de Steenenbrug voor 30 gulden per jaar van logelid J.Smits. Passanten. jNaamen der coutrilmëcrcnde Le den, welkezederd.p"? April 180^ hun ontslag bekomen hebben, de Loge verlaten hebben of overleeden zyn. 91 ,2 A - L 6 l Detail ledenlijst met ontslagen leden

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 93