De Duitse bezetter kende op 3 september 1940 de vrijmetselarij een 'volksvijandig karakter' toe en verbood haar. Ondanks dit verbod kwam men tijdens de oorlog af en toe toch stiekem in woonhuizen van leden bijeen, onder andere bij gemeente secretaris A.H.Vermeulen in Brouwershaven waar de vader van ds. Blok, ook vrijmetselaar, af en toe een bouwstuk opleverde. Na de capitulatie van Duitsland verdween de nsb uit het gebouw en werd het in beslag genomen door de gemeente, die er na grondige reiniging het Arbeidsbureau in vestigde. Het gebouw van de Nutsspaarbank aan het Havenpark 16 heeft voor het houden van logebijeenkomsten tijdelijk huisvesting aan de loge geboden, niet alleen in de bezettingstijd, maar eveneens gedurende de tijd van de restauratie van het logegebouw tot 1947. Dit werd mogelijk gemaakt door het logelid Matthijs P. Poldermans, destijds kassier van de hiervoor genoemde bank. Daarna, vooral in 1949 en 1950, diende het Huis van Nassau als decor voor de logebijeenkomsten. Het is begrijpelijk dat de vijf bezettingsjaren het ledenbestand niet ten goede waren gekomen. Na de oorlog bleken er nog tien leden over te zijn. Een van de eerste taken van het logebestuur bestond uit het herkrijgen van zijn rechtmatige eigendommen, het logegebouw aan de Sint Domusstraat 66 (inclusief het hoekpand) en de woning van de conciërge op nr. 64, krachtens het Besluit Herstel Rechtsverkeer. Omdat het perceel volgens de koopovereenkomst van 25-08-1941 kadastraal nog op naam stond van de nsb, werd op 21 oktober 1949 bij notaris Johan Jacob van den Ende te Zierikzee een akte gepasseerd die de koopovereenkomst van 25-08-1941 tenietdeed en aan de loge een schadevergoeding van 1821 gulden en 89 cent toekende. Na deze juridische eigendomsoverdracht had de loge weer de beschikking over een (leeggeroofd en gehavend) gebouwencomplex zonder inventaris en andere noodzakelijke attributen. Na de oorlogsjaren en de watersnoodramp van 1953 kwam het logeleven langzaamaan weer op gang en werden er om de veertien dagen bijeenkomsten gehouden met lezingen door leden, buitenleden en andere 94 Aanbieding wapenschild, v.l.n.r. mevr. Coerdes-Meinsma, N. van den Bout, HE S. Sinck, v.m.J. Lustig, drs. L v. Leeuwen en J. Pomper

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 96