97 Afbeelding logezegel door Theo Metaal werkjaar 2014-2015 was een bouwstuk dat opgeleverd werd door oud-Tweede Kamerlid en vrijmetselaar van loge Jan Amos Comenius in Naarden, dr. Ton de Kok, schrijver van het boek Wat is God, filosofen schrijvers op zoek. Begeleid door een buitengewoon fraaie powerpointpresentatie nam hij zijn gehoor mee op een boeiende zoektocht door de eeuwen heen naar God. Een ander hoogtepunt was het bezoek op 2 maart 2015 van de grootmeester der orde Willem S. Meijer, die in zijn voordracht 'Al doende' de ervaringen van een grootmeester met zijn gehoor deelde. Een vereniging, die meer dan 200 jaar bestaat en in de loop der jaren vele honderden leden heeft gekend, kent een aantal leden die de loge op een uitzonderlijke manier hebben gediend en die het daarom verdienen apart te worden vermeld. Mr. Paulus Ball Werd op 5 juni 1765 te Zierikzee geboren als zoon van notaris Marinus Ball. In 1783 ging hij rechten studeren in Leiden en werd daar lid van de loge La Vertu. Nadat Huibrecht van Zouten Keetlaer voor de eer bedankte, werd Paulus Ball in 1800 als eerste regerend meester gekozen. Vanaf 7 febmari 1795 was hij secretaris van het College van Justitie te Zierikzee en secretaris van president en schepenen te Zierikzee. Daarnaast bekleedde hij vele maatschappelijke functies. Hij ontwierp het logezegel 'Zonder eenig ander geleide' en schafte het logevaandel aan. Was slechts kort v.m. want hij kwam in 1805 op veertigjarige leeftijd in Middelburg te. overlijden. Marinus Christianus de Crane In 1807 vestigde Marinus Christianus zich op 24-jarige leeftijd in Zierikzee. Hij ontwikkelde zich tot koopman, reder en burgemeester (van 1827- 1854). Als burgemeester stichtte hij in 1838 samen met de jonkheren K.W. en W.D. de Jonge, mr. Johan Schuurbeque Boeije, D. van der Vliet en ds. H.W. Ie Sage ten Broeck de Stads- en Commerciewerf. De Crane was een slimme, integere en daadkrachtige ondernemer en als burgervader zeer betrokken bij het welzijn van de stad en haar inwoners. Hij werd Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. M.C. de Crane werd vrijmetselaar in 1802 en voor het eerst in 1810 in Zierikzee genoemd in de functie van tweede thesaurier in de loge De Ster in 't Oosten. Wat hem zo bijzonder maakt is het feit, dat hij tot 1858, 48 jaar dus, de functie van thesaurier vervulde en tot zijn overlijden in 1865, 63 jaar vrijmetselaar was.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 99