'DE ROECKELOOSTE VAN 'T GANSCHE EYLANT' Willem Teellinck in zijn eerste gemeente: Haamstede en Burgh, 1606-1613 door Huib Uil Inleiding Maximiliaan Teellinck kon over het werk van zijn vader als predikant in zijn eerste gemeente, Haamstede en Burgh op het Zeeuwse eiland Schouwen, een prachtig getuigenis afleggen. Hij schreef dat bij de komst van Willem Teellinck 'de Inghesetene van die plaetse voor sijn comste aldaer voor de roeckelooste van 't gantsch Eylant ghekeurt wierden'.1 De eerste biograaf van Teellinck, W.J.M. Engelberts, die dit citeert, geeft er een vertaling van: 'dat er een zeer losbandige geest onder hen heerschte'. De laatste biograaf, W.J. op 't Hof, varieert 'roeckelooste' in 'lichtzinnigsten van het hele eiland'. Beide biografen citeren ook de afloop van Teellincks werk op Schouwen in de woorden van zijn zoon. Door het werk van Willem Teellinck waren de inwoners van Haamstede (en Burgh) 'daer na de yverichste ende Godsalichste sijn bevonden gheworden'. Engelberts had zo zijn twijfels: 'We zou den kunnen vragen, of het kinderlijk gevoel, en de liefde voor den innig vromen vader, den zoon hier ook met al te sterke kleuren heeft doen werken. Mocht dit zoo zijn, nu, dan vergeven wij het hem gaarne.' Engelberts had reden om het citaat in twijfel te trekken. Onder verwijzing naar de acta van de Classis Schouwen en Duiveland waren er heel wat misstanden tijdens Teellincks periode. Engelberts noteerde bij die gegevens dat 'de lofspraak zijns zoons ietwat wonderlijk afsteekt'. Op 't Hof echter wijst op het feit dat Maximiliaan zich beriep op de inwoners: 'Ghelijck de Prochianen ende andere noch menichmaal ghetuyghen'. Het bewijs van de juistheid van de lof van de zoon voor zijn vader toont Op 't Hof aan op basis van de attestaties die Teellinck in 1Ó13 meekreeg toen hij het beroep van Middelburg had aangenomen. De classis ver- 7 Willem Teellinck 1579-1629) collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (gasd), tha 0267)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2015 | | pagina 9