kameraadschapsavonden op de eilanden en nam een voortrekkersrol op zich bij de oprichting van de Duitsgezinde Winterhulp. In de zomer van 1940 paste Mussert onder Duitse druk het NSB-programma aan. Het antisemitisme deed nu officieel zijn intrede. Het lidmaatschap van de beweging werd uitgesloten voor joden. De vrijmetselarij werd door de bezetters verboden en de vrijmetselaarsloge aan de Zierikzeese St. Domusstraat mocht dus niet meer gebankt worden. Dat kwam de Schouwse NSB goed uit want men zocht al een tijdje een verenigingsgebouw. Ilcken en Dekker inspecteerden het pand. Het werd vervolgens simpelweg gevorderd en verbouwd. Het meubilair en de inventaris 'verdwenen'; enkele grote meubelstukken gingen richting huize Ilcken. In de zelfde zomer kreeg de beweging op Schouwen-Duiveland een paramilitaire tak, de Weerafdeling (wa). Het Zierikzeese WA-contingent stond onder leiding van J. Bongertman. De leden droegen zwarte uniformen, laarzen en petten en waren uitgerust met koppelriemen, zwepen en knuppels. Hun taak bestond uit intimideren en aftuigen van tegenstanders en het beschermen van NSB'ers bij openbare optre dens. Later zouden veel WA'ers overgaan naar de Landwacht, een soort Duitsgezinde hulppolitie, maar die viel niet onder de NSB. In maart 1941 sprak Ilcken op een propagandabijeenkomst in café De Beurs in Goes over het 'Jodenvraagstuk'. De timing is pikant: het was vlak na het begin van de Jodenvervolging in Amsterdam die tot de Februaristaking aanleiding had gegeven. Kennelijk vreesde hij nattigheid, want hij had voor een flink aantal WA-leden onder 94 A rthur Seyss-lnquart in 1940 fotograaf onbekend. Bron Wikipedia)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 100