hun betrekkingen met Rost waren aanzienlijk hartelijker dan die met Mussert. Rost was een man van statuur, met een internationale diplomatieke carrière achter zich; hij had een aantrekkelijke en politiek geëngageerde (tweede) vrouw en sprak uitstekend Duits. Mussert vonden ze maar een burgerman zonder veel charisma. Rost was bovendien een felle antisemiet en Mussert niet. Rost kreeg de invloedrijke posities, Mussert werd niet meer dan een ceremonieel leider. Toen Ilcken zag dat hij geen kans maakte op het Zeeuws leiderschap en dat de invloed van Mussert bij de Duitsers tanende was begon hij aan de poten van diens stoel te zagen. Waarom groeide de NSB eigenlijk niet veel sneller? Waarom was er zo weinig belangstelling voor de beweging onder de jeugd? Natuurlijk, het probleem was Mussert! Samen met Hilde werkte hij op grote vellen papier uit wat er aan de man en diens beleid mankeerde. Mussert was een zwak leider, die zich in mei 1940 in een kippenhok had verstopt in plaats van zich (zoals Rost van Tonningen en het echtpaar Ilcken) door de Nederlandse politie te laten arresteren, hij was ijdel en gevoelig voor vleierij. Hij was geen leider, hij wérd geleid. In vooroorlogse brochures en in een brief aan de katholieke kerkleiders had hij nadrukkelijk afstand genomen van een aantal Duits-nationaalsocialistische principes; hij was niet antisemitisch en onder schreef de rassenleer niet. Hij had (onder Duitse druk) die brochures wel terugge trokken maar het werkelijke gevaar van joden, jezuïeten en vrijmetselaars zag hij niet. Hoe kon hij, getrouwd met de achttien jaar oudere zuster van zijn moeder, de rassenleer verkondigen? In januari 1942 typten de echtelieden hun visie netjes in het Duits uit als een tien pagina's dik memorandum met als openingszin: 'Waarom de leider van de NSB in Nederland geen leider voor zijn volk is en zijn kan.' Ondertekend door Hilde (maar niet door Arnold!) werd het stuk opgestuurd naar Adolf Hitler persoonlijk. Het zou desastreus voor Ilcken uitpakken. Of het memorandum de Führer ooit bereikt heeft weten we niet en dat hij het gelezen heeft is al helemaal onwaarschijnlijk. Wel namen Himmler en enkele andere nazikopstukken er kennis van. Het bestaan ervan zal ook Mussert wel ter ore gekomen zijn. In navolging van Adolf Hitler wilde Mussert vervolgens dat alle NSB- kaderleden een voorgedrukte verklaring ondertekenden waarin zij trouw aan hem zwoeren. Ilcken tekende het document wel maar voegde er een zinnetje aan toe. Hij zwoer trouw aan Mussert: voor zover die zich de gevolmachtigde van de Leider van alle Germanen Hitier] voelt'. Met andere woorden: Ilcken was wel trouw aan Adolf maar niet aan Anton! Mussert was razend, en Ilcken kreeg per direct zijn ontslag als kringleider. Een paar maanden later werd hij helemaal uit de NSB gezet. Hij deelde dat lot met drie andere prominente leden, onder wie de dichter/ uitgever George Kettmann, die zich eveneens tegen Mussert had gekeerd, een van de oudste NSB-leden met stamboeknummer 320 en een persoonlijke vriend van de Ilckens. En in de winter van 1943 wist Mussert te bereiken dat Ilcken ook verwijderd werd uit de Germaanse ss. Naar Oekraïne Ilckens wereld stortte in. Zijn oudste zoon had dienst genomen bij het Nederlandse legioen van de Waffen-SS en zat in een opleidingskamp in het Poolse Debica. Zijn Schouwse kameraad Boogerd, wiens huisartsenpraktijk door het NSB-lidmaatschap was verlopen, had Zierikzee verlaten. In een afscheidsbrief in De Zeeuwsche Stroom schreef Boogerd 'dat de leidende lagen van ons volk geestelijk en moreel totaal verworden zijn door het vergift dat het jodendom vooral in de laatste twintig jaren 97

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 103