a Schouwen-Duiveland geïnundeerd. Gezicht op Brouwershaven vanaf de Schenkeldijk, geschilderd door Hilde Andereija in het voorjaar van 1944. (Collectie Stadhuismuseum Zierikzee, 5021) instantie ook niet van onderwaterzetting maar van Ansumpfung, zompig maken. In januari werd alles verder uitgewerkt; Hitier gaf er zijn zegen aan. Op Schouwen deden geruchten over een aanstaande inundatie al de ronde toen op 12 februari een telegram uitging naar de polderbesturen om het spuien (de suatie) onmiddellijk te stoppen. Kennelijk waren de Duitsers niet tevreden met de reacties want vier dagen later kwam er een tweede telegram waarin met zware straffen werd gedreigd als de aanwijzingen van de Wehrmacht niet stipt werden opgevolgd. Op 18 februari kwam het bestuur van Waterschap Schouwen voor het eerst bijeen. Er bleken al besprekingen met de Duitsers geweest te zijn waarbij Ilcken aanwezig was geweest, naar eigen zeggen 'als tolk'. De notulen vermeldden: 'Daarna deelt de Ingenieur mede dat de Inunderingsofficier hem het onder water zetten opgedragen heeft.' Ilcken zou daarvoor in dienst komen van de Wehrmacht. 'Met zoet water zou het peil bereikt moeten worden,' aldus Ilcken, die daarmee de ontzetting onder de heemraden probeerde te onderdrukken. Met inundatie door zout water zouden de landbouwgronden immers langdurig onbruikbaar zijn. Volgens hem zou de situatie gaan lijken op die van voor de bouw van het stoomgemaal bij Flaauwers in 1877, toen stond de polder Schouwen 's winters ook vaak dras. Schouwen-Duiveland zou geëvacueerd moeten worden, alleen de kuststrook zou droog blijven en Zierikzee zou een omwalling krijgen. Met de inundatie van Schouwen-Duiveland begon wellicht de meest duistere periode in het leven van Ilcken. De man wiens carrière op het eiland begonnen was met de bouw van muurtjes om de golfoverslag tegen te gaan, stelde zich nu volledig 101

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 107