Dolle Dinsdag Op 6 juni landden de geallieerden in Normandië. Na hun flitsende opmars richting Antwerpen zag het er naar uit dat het Duitse leger in Nederland in snel tempo onder de voet gelopen zou worden. Op 5 september, Dolle Dinsdag, ging het gerucht (ten onrechte) dat Breda al was bevrijd. In het hele land zochten NSB'ers haastig een goed heenkomen richting Duitsland. Ook de Duitsers werkzaam bij de Organisation Todt, de onderneming die in de kop van Schouwen met de bunkerbouw bezig was, kozen het hazenpad. Jan Dekker was enkele dagen daarvoor al naar zijn gezin in Lunteren vertrokken en had van daaruit de Zeeuwse NSB'ers telefonisch het 'bevel' gegeven te vluchten. De Haamsteedse burgemeester J.P.C. Boot (NSB-lid en zoon van heemraad W.G.Boot Jzn.) kreeg Ilcken op bezoek die hem vertelde dat hij moest vertrekken. Boot weigerde, hij wilde de bevolking nu niet in de steek laten. Ilcken wilde volgens eigen zeggen ook niet weg en hoefde dat ook niet. Hij was immers SS'er en geen NSB'er maar kreeg een 'dringend verzoek' van Beauftragte Münzer om binnen 24 uur te verdwijnen. Dat had alles te maken met zijn verstoorde relatie met de Inselkommandant. Bij Zijpe werd hij twee dagen tegengehouden, hij had nogal wat schulden die eerst afbetaald moesten worden. Na diverse omzwervingen kwam hij in Drenthe terecht waar hij een JkA aantal Duitsers tegen het lijf liep die hij al uit Zierikzee kende, onder wie zijn vriend Heinrich Sisenop. Die bood hem een baantje aan als schrijver bij het Ersatz-kommando (een reserve-eenheid) in Meppel dat bezig was met de inrichting van een verdedigingslinie langs de IJssel. Ilcken had bij de inundatie al voor de Wehrmacht gewerkt, maar toen als burger. Nu meldde hij zich aan bij de Waffen-SS en trad daarmee dus in vreemde krijgs dienst. Hij werd direct gedecoreerd met het Kriegsverdienstkreuz mit Schwerten, een onderscheiding die was voorbehouden aan hen die 'oog in oog met de vijand' hadden gestaan. Deze opsteker kon hij wel gebruiken want ongeveer tegelij kertijd was zijn zoon Jan "Willem als SS-Untersturmführer aan het oost front bij Narwa vermist geraakt. Zijn jongste zoon Anton waarmee hij al ■HpWpV vanaf juni 1940 geen contact meer had gehad was in het ■■■■■■■■■■■■Hl gegaan, op 14 februari 1944 bij een De uit 1930 daterende Zierikzeese watertoren, ontwar- Overval in Heemstede gearresteerd pen door ir. A J Ilcken en op 19 februari 1945 door de en via Vught naai concentratiekamp Duitse bezetter opgeblazen GASD zm 2921) Oranienburg afgevoerd.6 En een 104

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 110