paar dagen later werd Ilckens magnum opus, de Zierikzeese watertoren, door de Duitsers opgeblazen. Toen de geallieerden vanuit het oosten dichterbij kwamen, week het Ersatzkommando uit naar Scheveningen. Ilcken verhuisde met vrouw en hond (Strop) naar Den Haag. Daar werd rond de residentie van Seyss-Inquart een tamelijk zinloze verdedi gingslinie met tankgrachten aangelegd. Terwijl de Amerikanen en de Russen van twee zijden oprukten naar Berlijn wachtte zijn legeronderdeel daar het einde van de oorlog af. Bizar Een laatste bizarre episode in het leven van Ilcken als nationaalsocialist vond plaats vlak voor de bevrijding. Nederland verkeerde in totale wanorde, de geallieerden wierpen met vliegtuigen voedsel af boven de hongerende westelijke provincies, verkeersverbindingen waren verbroken, er was geen benzine en er waren geen fietsbanden. Maar op 24 april 1945 (de datum werd door burgemeester Boot in zijn dagboek genoteerd) reed Ilcken, gekleed in SS-uniform en samen met zijn vrouw, in zijn eigen Hanomag-automobiel van Den Haag naar Ouddorp, nam de boot naar Scharendijke (de enige route naar Schouwen-Duiveland, alle andere Zeeuwse eilanden waren in handen van de geallieerden) en trok door de half verdronken polders naar Zierikzee. Het reisdoel was het huis aan de Oude Haven in Zierikzee. Toen ze daar arriveerden bleek de woning geplunderd, Hildes schilderijen en het meeste meubilair waren weg. De enige overgebleven gemeenteambtenaar, J.J. de Baiijne, zou daar meer van weten. Briesend van woede toog Ilcken naar De Bruijne, dreigend hem 'tegen de muur' te zetten als de spullen die avond niet terug waren. De Bruijne maakte duidelijk dat nu juist de Wehrmacht voor de plundering verant woordelijk was geweest. Ilcken verdween onverrichterzake, garagehouder Anker voorzag hem nog van brandstof. Het is bijna niet te geloven maar Ilcken maakte ruim een week later, op 4 mei, de reis nog een keer. Ditmaal zat hij - zoiets bedenk je niet - op dezelfde boot naar Scharendijke als ir. Swaters. Die was enige tijd waarnemend burgemeester van Zierikzee geweest, maar in december door de Duitsers uit Schouwen-Duiveland verbannen omdat ze hem niet meer vertrouwden. Toen de Duitse capitulatie er aan zat te komen had hij toestemming gekregen van de Ortskommandant om terug te gaan naar Zierikzee. Onbekend voor Ilcken was dat Swaters tevens leider was van de illegaliteit en commandant van de Ordedienst (OD) op het eiland. De OD had lijsten klaarliggen met foute Nederlanders die na de bevrijding gearresteerd moesten worden. Daar stond Ilcken ook op! Op de boot spraken de twee kort met elkaar. Aangekomen in de haven ging ieder zijns weegs, Ilcken in uniform in zijn auto, Swaters op de fiets. Ilcken reed naar Zierikzee en stalde zijn auto voor de nacht bij Anker. In de vroege ochtend van 5 mei werd de capitulatie van de Duitse strijdkrachten via de radio aangekondigd. Wat dat precies betekende wist in Zierikzee niemand. Geallieerde troepen waren er nog niet en de Duitsers weigerden hun wapens af te geven aan niet-militairen. Ook de Ortskommandant was in staat van verwarring. De Nederlandse vlag werd uitgehangen en weer binnengehaald. Swaters arriveerde om half elf op het gemeentehuis en nam de rol van waarnemend burgemeester weer op zich. Inmiddels was bekend geworden dat ook Ilcken in de stad was. Dat er nog steeds een zekere angst voor hem heerste bleek wel uit het feit dat Swaters bij de ontmoeting met de Ortskommandant direct vroeg 'naar de bevoegd heden van Ir. Ilcken die weer in Zierikzee was aangekomen'. Hij kreeg als antwoord 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 111