dat Ilcken 'niets te bevelen kan hebben als hij daarvoor geen papieren kon overleggen'. Ilcken vertrok met stille trom en ging terug naar Den Haag waar hij zich bij zijn legeronderdeel voegde. Waarom maakte Ilcken deze tweede risicovolle overtocht in het zicht van de bevrijding? Met het Ersatzkommando konden de reizen niets van doen hebben, bij het waterschap liet hij zich niet zien en het is bijna niet voor te stellen dat hij nog een rol dacht te kunnen spelen bij de machtsoverdracht. Een plausibele verklaring is dat hij nog bepaalde zaken uit zijn huis wilde redden. Zo dat al gelukt is zag hij daarbij het een en ander over het hoofd. Dat blijkt uit een gebeurtenis waarvoor we een kleine sprong in de tijd moeten maken. Op 15 april 1949 namelijk, Ilcken zat toen al bijna vier jaar in voorarrest, werd een bijzondere vondst gedaan. Zijn vroe gere woning in Zierikzee was door de gemeente gekocht en in gebruik genomen door de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht Noord-Zeeland. Toevallig ont dekte directeur A.J. Argelo in de bodem van een kast een luik dat toegang bleek te geven tot een geheime ruimte onder de vloer. Hier werden zeven schilderijen en een marmeren borstbeeld van Hitier aangetroffen, een radio, een grammofoon, 164 stuks linnengoed, tapijten, diverse koperen voorwerpen (die Ilcken bij de Duitsers had moeten inleveren), 178 boeken met voornamelijk nationaalsocialistische literatuur, kaarten van de Krim en Oekraïne, een SS-uniform (de inventarislijst vermeldde onder andere '1 uniformpet zonder klep met mot'), fotoalbums en tal van documenten.7 Het materiaal werd, na onderzoek door de recherche, in vier kisten overgedragen aan het Nederlands Beheers Instituut NBI dat het vermogen van gedetineerden beheerde. De schilderijen van de Führer pasten er niet in, aldus het proces-verbaal. Voorarrest en berechting Na de capitulatie probeerde het Ersatzkommando vanuit Den Haag via IJmuiden naar Duitsland te vluchten maar dat ging niet door. De groep werd in Den Helder door de Canadezen krijgsgevangen gemaakt en belandde met tussenstops in Amsterdam, Hilversum en Almelo in krijgsgevangenkamp Esterwegen bij Paderborn. Pas daar kreeg men in de gaten dat zich een Nederlander tussen de Duitse gevangenen bevond. Ilcken werd overgebracht naar De Harskamp op de Veluwe, een detentiecentrum waar alle Nederlandse SS'ers (duizenden!) werden vastgehouden. Hilde was al in IJmuiden opgepakt en opgesloten in een vrouwenkamp. Hoewel ze zich er in 1941 nog over had beklaagd dat ze geen lid kon worden van de Duitse Reichskulturkammer omdat ze door haar huwelijk Nederlandse was geworden, kon ze zich van die nationalisatie nu niets meer herinneren. Ze verklaar de Rijks-Duitse te zijn, werd op 23 mei de grens overgezet en vestigde zich in Manderscheid in Duitsland. 106 Anton Mussert tijdens het proces waarin hij ter dood werd veroordeeld, november-december 1945 foto Historiek.nl)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 112