heemraden op 18 februari 1944 wel voorgespiegeld dat zoet water gebruikt zou worden, maar is direct daarna voorbereidingen gaan treffen voor de inundatie met zeewater en heeft al vijf dagen later de eerste buitensluis laten openen. Dat de Duitsers het eiland waarschijnlijk ook zonder Ilcken wel onder water gekregen zouden hebben, zoals ir. Swaters tijdens het strafproces getuigde, veranderde volgens zijn rechters niets aan zijn verantwoordelijkheid. Het ging niet zozeer om het resultaat, het ging erom dat hij zich geheel vrijwillig en met zichtbaar enthou siasme voor de Duitse Wehrmacht had ingezet. Ilcken was een handlanger, een collaborateur, maar geen oorlogsmisdadiger in de zin dat er door zijn directe toedoen mensen zijn overleden of in concentratiekampen terechtgekomen. Hij kreeg een eerlijk proces: hij had een advocaat, had ruim de tijd zich op zijn verdediging voor te bereiden, kon getuigen oproepen en in hoger beroep gaan, dat was geen vanzelfsprekendheid bij de Bijzondere Rechtspleging! Maar zijn ontkenningen en gedraai, zijn gebrek aan zelfinzicht en aan bereidheid het eigen falen onder ogen te zien hebben hem bepaald geen goed gedaan. Hij is met een gevangenisstraf van twaalf jaar ook naar de maatstaven van zijn tijd zwaar gestraft, even zwaar als Jan Dekker overigens. De echtelieden sleten hun verdere leven in Den Haag. Hilde ging weer schilderen.8 Hij overleed in 1979, zij in 1988. Noten 109 1 Drie van haar schilderijen bevinden zich in het Stadhuismuseum in Zierikzee in depot. Een werk hing lange tijd in het waterschapshuis; het was aangeboden door het personeel bij de opening van het gebouw in 1937. Een ander werk, een stilleven, kwam nog in 1995 in het nieuws omdat op de achterkant een portret van Jaap Schot BWzn. uit Zierikzee bleek te zijn geschilderd. 2 In de aanloop naar Ilckens strafproces kon de beschuldiging van spionage niet hard gemaakt worden en deze vormde dan ook geen onderdeel van de aanklacht. Volgens hem tekende en schilderde zijn vrouw veel in de duinen en werden haar werkstukken opgerold naar Duitsland gestuurd om daar te worden verkocht. Voor de aanwezigheid van deze werken in Duitsland hebben wij overigens geen aanwijzingen kunnen vinden. 3 Boogerd vertrok naar Oldenburg om een opleiding tot chirurg te gaan volgen. Hij overleed in 1945 in Duitsland ten gevolge van een bombardement. 4 President-commissaris van de NOC was NSB-prominent P. van Leeuwen Boomkamp die ook een rol speelde als financier bij de verkoop van Nieuw-Haamstede aan J.J. van Monsjou in 1943. In Een Eeuw Nieuw-Haamstede suggereerden wij dat J.S. Korteweg als tipgever voor die transactie had gefunctioneerd. Met wat wij nu weten is het waarschijnlijker dat dat Ilcken geweest is, die opereerde immers op een veel hoger niveau binnen de NOC dan Korteweg. Ook is het vermoedelijk Ilcken geweest die Korteweg aan een baantje bij het NOC geholpen heeft. 5 De NSB-bakker Moerland uit Nieuwerkerk maakte het wel heel bont: omdat zijn dorp geëvacueerd was bakte hij zelf niet meer maar liet zich door twee collega's uit Zierikzee betalen wegens gederfde inkomsten. De regeling was goedgekeurd door Referent Korte. 6 Beide zonen overleefden de oorlog. Jan Willem kwam, gewond, in een Russisch krijgsgevangenkamp terecht, waaruit hij pas in 1953 werd vrijgelaten. Hij overleed op 8 augustus 2015 in Heusenstamm, Duitsland. Anton werd in het voorjaar van 1945 door de Russen bevrijd. Hij emigreerde naar de Verenigde Staten. 7 Onder de documenten waren de aantekeningen en concepten voor de voordrachten van Arnold uit de periode 1940-1942 en de zogenaamde Hitler-brief van Hilde. Ze werden te laat ontdekt om nog in de strafprocessen tegen de twee gebruikt te worden. Ze berusten nu bij het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie NIOD. 8 Het Haags Gemeentemuseum heeft in de collectie een door Eline Cremers in 1970 getekend portret van Hilde achter haar schildersezel.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 115