WATERWERKERS, DE ROL VAN VAN OORD OP SCHOUWEN-DUIVELAND VAN 1953-1986 Een geschiedenis van lef, risico durven nemen en standvastigheid door drs. Rob C. van Leeuwen Aanleiding en inleiding Dit jaar bestaat de Oosterscheldekering dertig jaar. De afsluiting van de Oosterschelde is in feite het sluitstuk van de Deltawerken. De bedrijven van Van Oord spelen vanaf de herstelwerkzaamheden na de Watersnoodramp en vervolgens bij de uit voering van dit laatste huzarenstuk van de Deltawerken een belangrijke rol. Maar hoe zat en zit dit bedrijf nu precies in elkaar? We gaan op zoektocht. We staan stil bij de historie van een van de belangrijkste spelers bij herstelwerkzaam heden na de Watersnoodramp van 1953 en de verdere ontwikkelingen van het Deltaplan rondom Schouwen-Duiveland. Allereerst wordt de stormachtige ontwikke ling van dit bedrijf vanaf de grondlegging in 1868 tot heden beschreven. Daarnaast zullen we stilstaan bij de werkzaamheden die dit bedrijf, of onderdelen daarvan, op dit eiland in de periode na de Watersnoodramp tot en met de voltooiing van het laatste en grootste werk van het Deltaplan in 1986 hebben verricht. Waar is het allemaal begonnen Aan het begin van de achttiende eeuw, om precies te zijn in 1709, vestigt ene Rijck van Cortenoort zich vanuit Oudewater met zijn gezin in De Werken. Werkendam en De Werken zijn in die tijd twee zelfstandige gemeenten. De beide kernen liggen tegen elkaar aangebouwd. Wie Van Oord noemt, heeft gelijk de associatie met Werkendam, en andersom roept de naam Werkendam de levende herinnering op aan de familie Van Oord. In de loop van de volgende eeuw breidt de familie zich in het Werkendamse enorm uit, getuige de uitgebreide stamboomgegevens. De hele familie wordt in die tijd gekenmerkt door een hoge mate van godvrezendheid en de daarbij behorende calvinistische eigenschap van een hoog arbeidsethos. Er is zeker geen sprake van welstand, want het overgrote deel van de familie werkt in loondienst en dat is in die periode geen vetpot. Het echte ondernemersbloed open baart zich bij ene Govert van Oord, geboren in 1840. Govert is de zoon van Jan van Oord en zijn echtgenote Anna Van Oord-Visser. Govert verdient zijn geld als arbeider in de grienden. Het vak van houthakken in de grienden leert hij al jong van zijn vader. Al snel blijkt hij een ambitieuze en doortastende werker. De eerste tijd gaat hij in het griendwerk van baas naar baas. Rond 1865, als hij een jaar of vijfentwintig is, wordt Govert de kans geboden om onderbaas te worden bij een griendbedrijf in Sliedrecht met de naam Van de Wetering. Dat is een grote uitdaging. Hij krijgt bij dit bedrijf op relatief jonge leeftijd al redelijk veel verantwoordelijkheid, want hij moet jonge, maar ook oudere griendwerkers stimuleren en opleiden. Voorts moet Govert al het werk voorbereiden en de administratie bijhouden. En dat is nog niet alles: hij leert de waarde te bepalen van griendpercelen en het zo voordelig moge lijk vervoeren van het griendhout naar de klanten. De administratie is niet zijn ding, maar hij slaagt er toch in om alle genoemde taken naar behoren uit te voeren. In die tijd spreekt men nog niet van managers, maar hij is het natuurlijk wel. Met al dat werk verdient hij per week twee gulden en vijftig cent meer dan bij zijn vorige werkgever. 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 117