Wanneer Govert van Oord in 1868 van zijn princi paal de opdracht krijgt om op zondag te werken, is dat voor hem een brug te ver. Hij kan met zijn calvinistische inborst niet ingaan tegen het vierde gebod uit de Bijbel: Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen; maar de zevende dag is de sabbat des HEEREN uws Gods; dan zult gij geen werk doen, gij, noch uw zoon, noch uw dochter, noch uw dienstknecht, noch uw dienst maagd, noch uw vee, noch uw vreemdeling, die in uw poorten is. (Statenvertaling 1637) Govert wordt op staande voet ontslagen en hij besluit dan voor zichzelf te beginnen. Hij wordt, wat we tegenwoordig zouden noemen, zzp'er. In die hoedanigheid moet hij tussen een aantal andere kleine zelfstandigen in Werkendam zijn kostje bij elkaar zien te scharrelen in het griendwerk. Het eerste feit van ondernemerschap is daar. Govert van Oord wordt zelfstandig griendbaas. Eerst stelt Govert zich ten doel om een goed bedrijf op te bouwen. Een gezin stichten komt dan ook veel later. In 1878 trouwt hij met de veertien jaar jongere Cornelia Baijense. Het echtpaar Van Oord krijgt negen kinderen en we beperken ons hier tot degenen die een actieve rol hebben gespeeld bij de uitbouw van het concern. Het gaat goed met de zaken. Govert verwelft door koop en pacht steeds meer grienden. De activiteiten worden uitgebreid en in 1883 wordt de eerste hoepelmakerij gekocht. De hoepels worden gebruikt om bijvoorbeeld de duigen van houten botervaatjes bij elkaar te houden. Het bedrijf groeit gestaag en in begin negentiger jaren van de negentiende eeuw gaan de oudste zonen, Jan Jasper en Marius Jan meewerken in de zaak. Het laatste decennium van de negentiende eeuw en ruwweg de eerste twee decennia van de twintigste blijken bijzonder goede jaren in de griend- en rietcultuur. De vraag naar producten uit de grienden neemt door de industrialisatie en de bloei van de landbouw enorm toe. Een viertal zonen zorgt voor een verdere uitbouw van het bedrijf: de eerdergenoemden Jan Jasper (1879- 1934) en Marius Jan (1883-1953) en de twee jongste zonen Jacobus Gerrit (1893- 1966) en Govert (1895-1960). In het vervolg beperken we ons tot deze, voor de geschiedenis van de Van Oord-bedrijven relevante nakomelingen. Govert van Oord overlijdt in 1912 op 62-jarige leeftijd en laat dankzij durf en kennis een bloeiende onderneming na. De Gebroeders Van Oord In 1919 zijn de jongste zonen van Govert, Jacobus Gerrit en Govert jr., tot de onder neming toegetreden en verandert de naam van het bedrijf in: firma Gebroeders Van Oord. In de lijn van hun vader bouwen de broers het bedrijf verder uit. Vooral de handelspoot floreert en Jacobus Gerrit en Govert jr. trekken Europa in om hun handel aan de man te brengen. Ook de handel in Nederland loopt heel goed en er wordt bijvoorbeeld hout geleverd voor de bouw van de Afsluitdijk. Als we de balans in 1930 opmaken, is het resultaat van de inspanningen van de Gebroeders van Oord verbluffend. In dat jaar heeft de firma al 82 ha griend in bezit 112 Govert van Oord, grondlegger van Van Oord Werkendam (Familie album Van Oord)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 118