De firma groeit nog verder uit en aan het begin van de zeventiger jaren heeft het bedrijf ongeveer vierhonderd werknemers. Kees van Oord laat in het boek Bouwen op mensen van Anthonie van Kampen het ware waterwerkershart nog eens duidelijk spreken. Dat water, dat was hun wereld. Je moet het water leren verstaan. Je moet je ertegen leren verdedigen. Je moet de listen en lagen ervan kennen en de geheimen. Alleen dan ben je gewapend tegen het water en in staat het met succes te kunnen bestrijden Ik kan me de tijd nog goed herinneren dat we in de winter soms een week lang in de Biesbosch zaten, in een wrakke stinkende keet op een terpje Alles was doorweekt, koud, vervuild. Praat me niet van romantiek van zo'n leven. Die romantiek was er misschien wel, maar dan later met terugwerkende kracht. Toch besluiten de firmanten, na gedegen overwegingen, in 1971 de handdoek in de ring te gooien. Jaap, Goof en Kees verkopen hun aandelen aan de Hollandsche Aannemingsmaatschappij (ham), de baggerpoot van de Hollandsche Betongroep (HBG). De bevolking van Werkendam is enigszins verbijsterd. Waarom een dergelijk besluit? Toch is de stap niet zo onlogisch. De firmanten overzien de noodzakelijke investeringen voor innovatie van het baggermaterieel niet en betwijfelen bovendien of er wel voldoende potentieel aan ondernemerschap binnen de volgende generatie Van Oorden is om noodzakelijke expansie in de toekomst te waarborgen. Het laatste argument blijkt overigens in de loop van de geschiedenis geenszins valide. Wel blijft Van Oord Werkendam bestaan als werkmaatschappij voor de Nederlandse markt. In 1975 leggen de drie broers Jaap, Govert en Kees hun bestuursfunctie binnen de V.l.n.r. de broers Kees, Goof, Jaap van Van Oord Werkendam (Familie-album Van Oord) 115

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 121