onderneming neer. Dat betekent echter niet dat de rol van de Van Oorden is uitge speeld. Nakomelingen van de drie broers zitten in het vervolg steeds op sleutelposities binnen de HAM. ACZ In 1959 wordt de Aannemers Combinatie Zinkwerken (ACZ) opgericht. Hierin werkt een viertal eerdere concurrenten samen: Van Oord Werkendam, Van Oord Utrecht, de Gebroeders De Klerk en Van der Vlies uit Sliedrecht. ACZ gaat van start als een bijna onvermijdelijke alliantie. Alleen door samenwerking kan men een belangrijke speler worden bij de Deltawerken. De Van Oorden hebben elkaar ook in zakelijk opzicht weer gevonden. Het valt niet altijd mee om de zelfstandigheid op te geven. Dat leidt er dan ook toe dat de firma Gebroeders De Klerk al na een jaar uit de combinatie stapt. Het eerste grote werk dat ACZ gegund wordt is de afsluiting van het Veerse Gat. In het begin was het maken van een zinkstuk, het afzinken en het afstorten puur ambachtelijk handwerk, maar daar komt in de volgende tien jaar verandering in. Dergelijk werk wordt in hoge mate gemoderniseerd en gemechaniseerd en ACZ speelt daarbij een toonaangevende rol. Er komt in de jaren 1965-1970 een aantal mecha nische steenstorters in de vaart. Deze vaartuigen zorgen ervoor dat het afstorten van steen een stuk sneller en gemakkelijker gaat. ACZ speelt een belangrijke rol bij de Deltawerken. Hierover volgt verderop meer informatie. Van Oord Laantje Zoals hiervoor gemeld splitst Van Oord Laantje zich in 1954 af van Van Oord Werkendam. De toevoeging Laantje is gebaseerd op het adres waar deze onderneming is gevestigd: Laantje 2 in Werkendam. Ook na deze verzelfstandiging werkt de nieuwe onderneming nog veel samen met de neven van het bedrijf Van Oord Werkendam. Deze firma werkt in dezelfde disciplines als de andere na de splitsing ontstane Van Oord-bedrijven: grond-, weg- en waterbouw. Het bedrijf floreert onder leiding van de broers Reng en Goof en heeft als specialiteit het bouwen van dijken met glooiingswerk. In tegenstelling tot Van Oord Werkendam en Van Oord Utrecht beperkt de onderneming zich tot binnenlands werk. Het bedrijf blijft relatief klein schalig (ongeveer honderd medewerkers). Een van de firmanten (Reng van Oord) overlijdt in 1983 op 59-jarige leeftijd. De oudere broer Goof realiseert zich dat er eigenlijk geen opvolgers zijn voor de onderneming. Eind 1986 draagt hij dan ook het bedrijf over aan een telg uit een beroemd baggeraarsgeslacht, Adriaan van Haaften. De naam van de firma blijft bestaan en wordt in 1995 gewijzigd in Van Haaften-Van Oord. Het bedrijf heeft zeker wel last van de grotere concurrenten, maar weet het toch te redden door zich voornamelijk te richten op één specialisatie: kleinschalig onderhoudsbaggerwerk en werk aan dijkglooiingen. Het bedrijf heeft daartoe modern, geavanceerd materieel aangeschaft, onder andere zelfvarende kraan schepen. Vanwege het feit dat Van Haaften geen opvolgers heeft, besluit hij in 2011 het bedrijf over te dragen aan de inmiddels gevormde Van Oord NV. Van Oord Utrecht Van Oord Utrecht is in 1948 genoodzaakt een totaal nieuwe start te maken: nieuwe bedrijfsgebouwen, nieuw materieel en ook nieuw personeel. Jac.G verhuist overigens al in 1936 naar Utrecht. Wel blijven Werkendam en omgeving een goede leverancier 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 122