diverse grotere kapers op de kust, maar uiteindelijk waagt Van Oord ACZ toch deze stap te zetten. Het nieuwe bedrijf dat officieel op 1 januari 2003 van start gaat, heeft het tij mee. Op dat moment is er namelijk een hausse in de baggerindustrie en offshore werken. Het nieuwe bedrijf gaat voortaan als Van Oord NV verder onder leiding van Koos van Oord (Gzn.). In 2011 wordt bij het bedrijf ook nog Van Haaften-Van Oord (het oude Van Oord Laantje) bij Van Oord NV ingelijfd. De Van Oorden die in 1948 hun bedrijven splitsten, zijn dus in 2011 weer verenigd in een groot bedrijf dat zich een speler van wereldformaat mag noemen op het gebied van de waterbouw in de meest mime zin van het woord. Het bedrijf afficheert zich anno 2016 op zijn website als volgt: Van Oord is wereldwijd actief als toonaangevende aannemer van bagger-, waterbouwkun dige en offshore energieprojecten (olie, gas en wind) met innovatieve oplossingen voor maritieme uitdagingen. De onderneming is wereldwijd actief in meer dan vijftig landen. Van Oord is een in Nederland gevestigde, zelfstandige naamloze vennootschap. Het hoofd kantoor van de onderneming is gevestigd in Rotterdam. Onze medewerkers zijn betrok ken, ondernemende professionals met een passie voor water en technologie. Zij kennen het belang van samenwerken met als doel het best mogelijke resultaat te bereiken. Door open en integer te zijn, bouwen zij aan wederzijds vertrouwen en respect. Van Oord is een familiebedrijf dat maritieme oplossingen biedt die nu en in de toekomst van waarde zijn. Veiligheid, duurzaamheid en continuïteit gaan daarbij hand in hand. Van Oord heeft oog voor zijn waardeketen, die zich uitstrekt van toeleveranciers tot opdrachtgevers. Sinds 2008 is drs. Pieter van Oord chief executive (CEO) van dit prachtige bedrijf, dat zich mag rekenen tot een van de grootste familiebedrijven van Nederland, met een wel zeer internationaal karakter. Het werk van de Van Oorden op Schouwen-Duiveland Het vervolg zal gaan over een globaal deel van de werken die het familiebedrijf in al zijn geledingen heeft uitgevoerd op en rond Schouwen-Duiveland in de jaren 1953 tot en met 1986. In feite zou men kunnen zeggen vanaf de herstelwerken na de Watersnoodramp tot en met de voltooiing van de Oosterscheldekering. Daarbij moet de lezer zich wel terdege realiseren dat de Van Oord-bedrijven zich gedurende die periode ook in allerlei andere gebieden van Nederland en ook internationaal met andere projecten bezighouden en dat de genoemde aannemers niet de enige zijn die een rol hebben gespeeld in de aan de orde komende waterwerken. Talloze kleine en soms wat grotere aannemingsbedrijven en toeleveringsbedrijven hebben eveneens een niet onaanzienlijk aandeel geleverd. De ramp van 1953 en de wederopbouw op Schouwen-Duiveland Een mijlpaal in de geschiedenis is de Watersnoodramp: men spreekt op Schouwen- Duiveland nog steeds over een gebeurtenis die vóór of na de ramp heeft plaats gevonden. In die rampnacht van 1 februari wordt een groot deel van Zuid-West- Nederland getroffen door een enorme, niets ontziende watermassa. Dijken breken door, landerijen komen onder water, veel mensen verdrinken, vee komt om en een groot aantal boerderijen, huizen en andere gebouwen raakt zwaar en soms onher stelbaar beschadigd. Kortom complete chaos in het rampgebied, dus ook op het zwaar getroffen Schouwen- Duiveland. Nationale en internationale hulp stroomt toe om de eerste nood te lenigen. 118

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 124