hotel restaurant Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee een kantoor heeft ingericht waar zestig mensen werken. Dat is beduidend meer dan op het hoofd kantoor in Werkendam. Het bagger- en grondwerk aan het grote gat bij de Schelphoek wordt uitgevoerd door de MUZ, bestaande uit Volker, Breejen van den Bout, Hattem en Blankenvoort en de Hollandsche Aannemingsmaatschappij (ham). (In 1971 wordt Van Oord Werkendam ingelijfd bij de HAM en in 2003 wordt de ham weer overgenomen door Van Oord NV.) Aannemers voor zink- en stortwerken voor het Schelphoekproject zijn Van Oord en De Klerk uit Werkendam. Na een strijd van trial and error wordt op 27 augustus 1953 de indrukwekkende klus geklaard. Men moet nog enkele maanden wachten alvorens het nog complexere gat bij Ouwerkerk wordt gedicht. Pas op 7 november wordt na een heroïsch gevecht met het water, de wind en de getijden het laatste gat in Ouwerkerk afgesloten. Hoofdaannemer bij dit werk is de Zuiderzeecombinatie, bestaande uit Zanen Verstoep en Van der Hoeven. Ook deze werken zijn door urgentie en tijdsdruk niet aanbesteed en worden onder regie uitgevoerd. Weinig financiële gegevens zijn bewaard gebleven, maar het is wel bekend dat Van Oord Werkendam voor deze beide werken een bedrag van 50 miljoen gulden krijgt uitgekeerd, voornamelijk voor zink- en stortwerken. Voorwaar een formidabel bedrag voor die tijd. Aannemers- en handelsbedrijf Van Oord Werkendam biedt na voltooiing van de herstelwerkzaamheden aan het hoofd van de Deltadienst, prof.ir. P. Ph. Janssen, een fotoalbum aan, met beelden van het dijkherstel. Als inleiding op deze fotoreportage wordt een overzicht gegeven van de uitgevoerde werken. 120 Links: Sluiting Schelphoek (Foto: J.H.A. Ochtman (GASD O 1332) Rechts: Sluiting van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk. Men is bezig de afsluiting, door de caissons gevormd, te verstevigen. Aan de binnenzijde van de sluitcaisson ligt een zinkstuk, met daarnaast boten met basaltkeien, die op het zinkstuk gegooid zullen worden. (GASD, SW 0019A)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 126